17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Американскиот министер за одбрана: Кина станува поагресивна

НАЈЧИТАНО

Соединетите држави ќе го направат својот дел за да ги намалат тензиите со Кина и да спречат конфликт, иако Пекинг станува се поагресивен во азискиот регион, вклучително и во близина на Тајван, изјави во саботата американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

Односите меѓу Кина и Соединетите Држави беа затегнати во последните месеци, при што двете најголеми светски економии се судрија за различни прашања, од Тајван и човековите права во Кина до воените активности на земјата во Јужното Кинеско Море.

Во своето обраќање на безбедносната конференција за дијалог Шангај-Ла, Остин рече дека САД ќе продолжат да стојат на страната на своите сојузници, вклучително и Тајван.

„Ова е особено важно имајќи предвид дека Народна Република Кина покажува зголемена принуда и агресија во нејзините територијални претензии“, додаде тој.

Кина тврди дека Тајван е нејзин и вети дека ќе го земе на сила доколку е потребно.

На состанокот меѓу Остин и кинескиот министер за одбрана Веи Фенгхеи во петокот, двете страни ја повторија својата желба за подобро управување со нивните односи, иако немаше знаци дека ги решиле нивните разлики.

Портпаролот на кинеското Министерство за одбрана рече дека Веи на состанокот со Остин рекол: „Ако некој се осмели да го одвои Тајван од Кина, кинеската војска нема да се двоуми ниту за момент да започне војна, без оглед на цената“.

Според кинеското Министерство за одбрана, Пекинг – кој го смета Тајван за составен дел од својата територија – ќе го „пресече на илјада парчиња“ секој обид за независност.

Остин му рекол на Веи дека треба да се воздржи од каква било нова дестабилизирачка акција во регионот, соопшти Пентагон.

Министерството за надворешни работи на Тајван во петокот им се заблагодари на САД за поддршката и ги осуди „апсурдните“ кинески барања.

На безбедносниот форум во саботата, Остин рече дека САД остануваат, кога станува збор за Тајван, против какви било еднострани промени на статус кво.

„Нашата политика не е променета. Но, за жал, се чини дека тоа не е случај ниту во Кина“, рече Остин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО