1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Американската федерална влада сака да ја забрани продажбата на електрични автомобили

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Можеби на прв поглед ви се чини дека погрешно сте го прочитале насловот, но не сте. Во време кога сите зборуваат за електрификација и идната забрана за продажба на автомобили со мотори со внатрешно согорување, пратениците во Вајоминг предложија да се забрани продажбата на електрични автомобили до 2035 година.

Причината поради која републиканците од оваа американска држава бараат забрана за електрични возила е тоа што електрификацијата е во целосна спротивност со нивната „горда историја на производство на нафта и гориво“ и токму возилата на бензин и дизел им овозможија на индустриите и бизнисите во Вајоминг да бидат конкурентни. на пазарот и да се занимава со трговија и транспорт на стоки и ресурси.

Негативните страни на електрификацијата се нагласени како недостаток на инфраструктура, батерии кои не можат лесно да се рециклираат, како и негативното влијание врз заедницата и економијата на Вајоминг и нивното ефективно вклучување во трговијата. Затоа, се наведува во предлог-законот, од големо значење е да се забрани продажбата на автомобили со електромотори за да се обезбеди нафтената индустрија и да се зачуваат критичните минерали кои се користат во производството на електрични возила и батерии.

САД постојано инвестираа во нафтената индустрија за да ги зачуваат возилата на бензин и овие инвестиции резултираа со континуирано вработување на илјадници луѓе во таа индустрија во Вајоминг и низ целата земја. Фосилните горива ќе продолжат да бидат од суштинско значење за транспорт на стоки и луѓе низ Вајоминг и САД во годините што доаѓаат, се вели во предложената легислатива.

Гувернерот на Тенеси, Бил Ли неодамна предложи такса за регистрација од 200 долари за електрични автомобили за да се надомести дел од загубата од продажбата на нафта и гас, бидејќи повеќе возачи се префрлаат од автомобили на бензин и дизел на електричен погон.

Извор: PC Mag

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img