2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Американската крајбрежна стража забележала руски и кинески воени бродови во близина на остров во Алјаска

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американската крајбрежна стража забележала кинески и руски воени бродови во близина на Алјаска, вклучувајќи крстосувач со наведувана ракета и разурнувач, пишува Sky News.

Два други брода на кинеската морнарица и три брода на руската морнарица биле забележани во Беринговото Море во заедничка формација на 138 километри од островот Киско.

Воен брод на САД, лоциран дома во Хонолулу, ги следеше бродовите пред тие да избијат од формацијата и да се разотидат.

Воздушната поддршка од крајбрежната стража во Кодијак беше обезбедена од C-130.

„Додека формацијата функционираше во согласност со меѓународните правила и норми, мораме да бидеме сигурни дека нема мешање на американските интереси во поморската средина околу Алјаска“, рече Нејтан Мур, командант на Седумнаесеттата област на американската крајбрежна стража.

Настанот доаѓа само еден месец откако генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предупреди за интересот на Кина за Арктикот и растечката воена индустрија што Русија ја развива таму.

Тој рече дека Русија формирала нова Арктичка команда и отворила стотици нови и поранешни воени локации на Арктикот од советската ера, вклучително и длабоки водни пристаништа и аеродроми.

„Кина се прогласи за земја која „се граничи со Арктикот“ и планира да го изгради најголемиот мразокршач во светот. Пекинг и Москва, исто така, ветија дека ќе ја интензивираат соработката на Арктикот. Ова е дел од продлабочувањето на стратешкото партнерство кое ги доведува во прашање нашите вредности и интереси“, истакна Столтенберг при посетата на северот на Канада.

Ова не е првпат бродови на кинеската морнарица да пловат блиску до водите на Алјаска. Во септември 2021 година, крајбрежната стража во Беринговото Море и Северниот Тихи Океан наиде на кинески бродови на околу 80 километри од Алеутските Острови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img