25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Американките во Малта одбиле да направат абортус што би ѝ го спасил животот

НАЈЧИТАНО

Андреа и Џеј се пар од САД кои решиле да го поминат одморот на Малта. Андреа почнала да губи крв во 16-тата недела од бременоста, лекарите и рекле дека нема да го преживее бебето, но абортусот е забранет во оваа островска земја. Лекарите можат да интервенираат само кога веќе не можат да го слушнат чукањето на срцето или ако мајката развие сепса.

Андреа Пруденте (38) и Џеј Велдреер (45) не ни претпоставувале дека некогаш ќе се најдат во таква ситуација. Парот од САД дојде на одмор во Малта, Андреа во 16-та недела од бременоста. Почнала да губи крв, а лекарите и рекле дека плацентата делумно се повлекла и дека бебето нема да преживее. Но, бидејќи тие сè уште го откриваат отчукувањата на срцето, тоа значи дека во Малта лекарите не можат да ја прекинат бременоста. Ова е забрането со закон.
Би-би-си разговараше со парот, кој изминатава недела чекаше во болничка соба. „Ние седиме овде, и како што разбравме, болницата ќе преземе акција доколку започне породувањето. Ако срцето на детето застане, тие ќе помогнат. Во спротивно, тие нема да направат ништо “, им рече Џеј на новинарите.

„Поради крварењето и одвојувањето на плацентата од матката, поради скинатата мембрана и папочната врвца на бебето што штрчи низ грлото на матката на Андре, таа е со многу висок ризик од инфекција. Сето ова може да се спречи “, опишува тој. „Детето не може да преживее, тоа не може да се промени. Ја сакавме, сè уште ја сакаме, ја сакаме, сакаме да преживее, но таа нема. Не само што сме во ситуација кога ја губиме ќерката што ја сакавме – болницата исто така ја продолжува изложеноста на ризик на Андреа“, додаде тој.

Нивната единствена надеж е да се евакуираат во друга земја. Најдобриот пријател на Андреа на Фејсбук изјави дека се обидуваат да ја евакуираат во Велика Британија или Шпанија, но дека сепак се договараат со осигурителната компанија.

Малта има најстрога легислатива за абортус во ЕУ. Прекинувањето на бременоста е нелегално дури и ако фетусот нема шанси да преживее. Ова е законот против кој др. Лара Димитријевиќ, адвокатка и претседателка на Фондацијата за женски права, се бори со години. „Жените ретко зборуваат овде. Вообичаена практика е лекарите да чекаат телото сам да го излачи фетусот. Ако пациентката се разболи многу и развие сепса, тие интервенираат и се обидуваат да и го спасат животот“, рече таа.

Како што рече Димитријевиќ, секоја година гледаат два-три такви случаи, но сега откако Андреа ја сподели својата приказна на социјалните мрежи, се повеќе жени ја споделуваат својата приказна. Адвокатката и активистка за правата на жените, исто така, нагласи дека законот мора да се промени, бидејќи тоа не е само здравствен ризик за жените, туку и психолошка траума за нив и нивните семејства.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО