24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Американката се онесвести во финалето на уметничко пливање, ја извлекоа од дното на базенот

НАЈЧИТАНО

Американската претставничка во уметничко пливање Анита Алварез се онесвести за време на настапот на Светското првенство во Будимпешта, а ја спаси тренерот Андреа Фуентес кој скокна во базенот.

Анита Алварез потона на дното на базенот по настапот во финалето на уметничкото пливање, а тренерот Андреа Фуентес скокна во базенот.

„Многу сме исплашени. Морав да скокнам бидејќи спасувачите не го направија тоа“, рече Фуентес.

Фуентес во маица и шорц се нурнал до дното и го извлекол Алварез на површина.

Се плашев бидејќи видов дека не дише, но сега е добро.

Пливачот потоа бил пренесен во болница.

Четирикратната освојувачка на олимписки медали Фуентес објасни дека нејзината пливачка изгубила свест поради напорот за време на настапот.

“Таа само имаше вода во белите дробови. Откако почна да дише, се беше во ред”, додаде таа, велејќи дека Алварез ќе одмора во четврток, а во петок треба да се натпреварува во екипна конкуренција, доколку и дозволат лекарите.

За 25-годишниот Алварез ова е трето светско првенство, а веќе ја загуби свеста во натпреварувањето, во квалификациите за Олимписките игри лани во Токио.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО