2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Амбасадорот Хил вели дека Москва сака да се оправда за војната во Украина

НАЈЧИТАНО

Американскиот амбасадор Кристофер Хил за ФоНет изјави дека го видел Планот за консултации потпишан од министрите за надворешни работи на Србија и Русија. Според Хил, во договорот нема ништо посебно, но предупредува дека со него Русија сака да ја оправда војната во Украина, пишува Н1.

– Го видов планот, нема многу во него. Прашањето е зошто Русија го сакаше тоа, а очигледно Русија го сакаше Планот за да ја оправда својата војна во Украина. Однесувањето на Русија беше осудено од сите во САД, во Индија, дури и Кина ги критикуваше, никој не ги поддржува во овој напор. Прашањето е зошто би добиле потврда од некој за она што му го направиле на својот сосед – рече Хил.

На прашањето зошто побарале објаснување за потпишувањето на протоколот и дали тоа е пример за координирана кампања на притисок врз Србија од Западот, Хил рече дека Србија не е нападната, туку дека Русија ја напаѓа Украина и дека тие побарале објаснување бидејќи било чудно што на крајот на неделата Србија потпишала договор со Русија во ОН.

Запрашан да го објасни ставот дека сега никој не треба да потпишува ништо со Русија, Хил рече дека луѓето треба да разберат дека не се работи за Србија, туку за Русија и однесувањето на Русија, која врши воени злосторства во Украина и ги надминала границите на она што е прифатливо за секого.

– Прашањето е зошто да потпишете нешто со нив сега, Русија треба да се фокусира на излегување од Украина и да нѐ моли нас останатите за прошка – рече Хил.

На прашањето дали има простор земјата да остане неутрална и дали Србија има право да води своја надворешна политика, Хил посочи дека Србија има право да води своја надворешна политика, но дека САД имаат право јасно да кажат што мислат за одредени одлуки и дека во овој случај Русија се однесува на страшен начин и никој не треба да стои од страна и да кажува дека е во ред една земја да ѝ прави такво нешто на друга, мислејќи на Русија и на Украина.

Запрашан да го коментира фактот дека Србија нема да ги признае референдумите во четири области во Украина контролирани од руските сили, Хил рече:

– Србија е во право, не треба да ги признае тие референдуми, бидејќи тие не беа спроведени како што треба, тоа се референдуми направени „со пиштол на глава“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО