1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Амбасадорот на Шведска: Ќе продолжиме да и помагаме на Србија да напредува на нејзиниот пат кон ЕУ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Амбасадорката на Шведска во Белград, Аника Бен Давид, во интервју за Нови Магазин, рече дека самитот на Европската унија (ЕУ) и Западен Балкан во Тирана покажал дека ЕУ е поподготвена од кога и да е повторно да се посвети на изгледите за членство на земјите од Западен Балкан. Таа посочи дека прашањето за Косово и усогласувањето со надворешната политика на Унијата се „апсолутно клучни елементи за патот на Србија кон ЕУ“.

„Мислам дека пораката на ЕУ никогаш не била појасна од онаа од Тирана, а тоа е дека треба да им дадеме можност на земјите кои сакаат да се приклучат да го сторат тоа. Треба да го интензивираме нашиот ангажман со земјите од Западен Балкан, но во исто време – стандардите се таму и мораме да го зачуваме интегритетот на оние основни принципи во ЕУ – владеењето на правото, демократијата, човековите права, борба против организираниот криминал и корупцијата“, рече таа.

Таа додаде дека ќе продолжат да и помагаат на Србија и на другите земји да напредуваат на патот кон ЕУ, посочувајќи дека Унијата е најголемиот инвеститор во Србија, најголемиот трговски партнер и најголемиот донатор.

„ЕУ секоја година донира 200 милиони евра од своите даночни обврзници. Шведска е трет најголем донатор на Србија, а ние сме мала земја. И целата оваа помош, инвестиции и трговија се насочени не само за подобрување на квалитетот на животот во Србија, туку и за приближување на Србија до ЕУ затоа што ни треба Србија и веруваме дека има место во Европа и во ЕУ. Убедени сме дека ЕУ може на Србија да и обезбеди најдобра можна иднина за луѓето кои живеат во неа и на Западен Балкан во однос на демократијата, слободата, безбедноста и економскиот просперитет“, рече Аника Бен Давид.

Шведскиот амбасадор нагласува дека прашањето за Косово и усогласувањето со надворешната политика на ЕУ се „апсолутно клучни елементи за патот на Србија кон ЕУ“.

„Усогласеноста со надворешната политика на ЕУ е услов за сите земји кандидати. Кога една земја ќе стане членка, усогласувањето мора да биде 100%. Србија сега е единствената земја каде усогласувањето назадува и не е целосно. Би рекла дека тоа не е техничко прашање“, рече таа.

Според неа, „зборуваме за историска раскрсница, тектонско поместување на кое сме сведоци во Европа поради руската војна против Украина“.

„Тоа е одлучувачка, критична пресвртница за светот и важно е земјите кандидати да се на вистинската страна на историјата. Таа војна не е војна против една земја туку против вредностите, против воспоставениот поредок на меѓународна соработка. Ако Русија победи во оваа војна, немаше да застане тука. Затоа е важно слободата на сите нас да заземеме став“, додава тој.

Аника Бен Дејвид истакнува дека ЕУ ја разбира големата енергетска зависност на Србија од Русија и затоа интензивно работи да и помогне на Србија да ги диверзифицира своите енергетски потреби.

„Кога станува збор за Косово, ние штотуку излеговме од неодамнешната, веројатно не последна, криза во односите меѓу Приштина и Белград. ЕУ работи без престан на имплементација на Бриселскиот договор од 2013 година. Нормализирањето меѓу Белград и Приштина под раководство на Брисел е единствениот пат напред. Благодарни сме за целосната соработка меѓу САД и Европа“, изјави таа.

Тој нагласува дека најважно е да се имплементираат и почитуваат сите досегашни договори, вклучително и создавањето на Заедницата на српските општини.

„Мислам дека доаѓањето на толку многу претставници и пратеници и ангажманот на САД, ЕУ, Франција и Германија покажуваат колку е важно да немаме нова нестабилност во Европа, на Западен Балкан. Тоа е она што најмалку ни треба. Нестабилноста може да ја искористи некоја друга страна и тоа би ја оддалечило Србија од европскиот пат. Новата нестабилност би била штетна за Белград и Приштина и за сите нас. Затоа сега е важно да работиме заедно за да се мобилизираме заедно за да им помогнеме на партиите да напредуваат“, заклучи Аника Бен Давид.

Амбасадорот на Шведска оцени дека војната во Украина ќе го одреди шведското претседателство со ЕУ во следните шест месеци.

„Ќе работиме на зачувување на европското историско единство без преседан, да направиме се што можеме за да ја поддржиме Украина економски, воено, дипломатски, политички за да победи во оваа војна. Тие не се борат само за себе туку и за сите нас во Европа. Го поздравуваме фактот што многу наши блиски партнери се усогласија со позициите на надворешната и безбедносната политика на ЕУ, како што се очекува од земја кандидат за членство во ЕУ. Ќе продолжиме да ја повикуваме Србија да го стори истото“, рече таа, додавајќи дека Шведска ќе ја започне агендата на ЕУ за позелена, побезбедна и послободна Европа.

Целото интервју прочитајте го на порталот на Нови Магазин.

Аника Маријана Елизабет Рачел Бен Давид дојде во Белград во 2021 година како амбасадор акредитиран за Србија и Црна Гора. Пред тоа, таа се занимаваше со човекови права, демократија и владеење на правото во Министерството за надворешни работи на Шведска, каде што беше и раководител на Одделот за Централна, Источна и Јужна Африка, Оддел за Африка. Служеше во Танзанија и Израел. Откако нејзината земја го презеде претседавањето со ЕУ, таа смета дека Унијата сега е поподготвена од кога било да ги прифати земјите од Западен Балкан, особено по „новата геополитичка итност поради руската агресија врз Украина“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img