21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Амбасадорот на Чешка во Бугарија вели францускиот предлог е најкорисна опција

НАЈЧИТАНО

Францускиот предлог е единствената шанса за Република Македонија да ги започне пристапните преговори со ЕУ. Сѐ е во рацете на македонските политичари. Ова во специјално интервју за БГНЕС го изјави амбасадорот на Чешката Република во Бугарија, Лукаш Кауцки, чија земја го презема претседавањето со Советот на Европа во следните шест месеци.

Амбасадорот Кауцки искрено се надева дека новиот предлог ќе биде прифатлив за политичарите во Скопје и за македонските претставници.

– Според мене, ова е единствената шанса за почеток на пристапните преговори. Во моментов сè е во рацете на политичарите во Северна Македонија, не можам да предвидам што ќе судат, но навистина се надевам дека во наредните недели оваа приказна ќе заврши (за прифаќањето на францускиот предлог) и ќе започне нова приказна за постепен прием на Албанија и РСМ во ЕУ – рече чешкиот амбасадор.

Тој изјави и дека чешкото претседателство не ја разгледува можноста Албанија и РСМ да се разделат на патот кон Европа.
– Од почетокот на „бајката“, Албанија и РСМ се разгледуваат заедно. Наша задача и желба е да ги започнеме преговорите заедно со двете земји – додаде амбасадорот Кауцки.

Народното собрание на 24 јуни гласаше за предлог-резолуција која има за цел да го реши спорот меѓу Софија и Скопје и да го отвори патот за европска интеграција на Република Македонија. Нацрт-одлуката се надоврзува на предлогот на француското претседателство и се надоврзува на него, за да бидат максимално заштитени бугарските интереси. Тоа ги потврдува условите под кои Софија може да го поддржи евроинтегративниот процес на РСМ. На 29 јуни бугарската влада ја одобри оваа одлука на бугарскиот парламент.

Францускиот предлог се состои од три независни елементи, кои само заедно можат да одговорат на прашањето дали РСМ е подготвена да ги започне преговорите за членство во ЕУ.

Првиот документ, нацрт-заклучоците на Советот ни кажува дека темата „билатерални односи Скопје-Софија“ ќе биде дел од преговарачкиот процес. Овој документ, како и вториот документ, преговарачката рамка, се однесуваат на трет, клучен документ – билатерален протокол, во кој нема ништо француско и е целосно производ на договор меѓу министерствата за надворешни работи на двете земји. Ова е всушност патоказот со конкретни заложби и пресвртници кои Скопје мора да ги исполни во замена за Бугарија да го укине ветото.

фото: БГНЕС

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО