2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ одобрија укинување на визниот режим за Косово најдоцна од 1 јануари 2024 година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Амбасадорите на земјите-членки на Европската унија (ЕУ) денеска одобрија укинување на визниот режим за Косово најдоцна од 1 јануари 2024 година.

Како што е најавено во Брисел, амбасадорите на земјите – членки на ЕУ денеска договорија преговарачки мандат за безвизен режим за граѓаните на Косово, врз основа на кој претседателот на ЕУ ќе ги започне преговорите со Европскиот парламент.

Денеска направивме важен чекор кон безвизно патување за Косово и се надеваме дека брзо ќе постигнеме договор со Европскиот парламент за да го претвориме ова ветување во реалност, се вели во соопштението на Советот на ЕУ.

– Либерализацијата на визниот режим беше овозможена со напорите на Косово да ја зајакне граничната контрола, управувањето со миграцијата и безбедноста и веруваме дека оваа добра соработка само ќе зајакне во иднина – изјави чешкиот министер за надворешни работи Јан Липевски.

Според предлог-одлуката, на имателите на косовски пасоши им беше дозволено да патуваат во ЕУ без виза во период од 90 дена во кој било период од 180 дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img