14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Амбасада: 80 отсто од граѓаните го напуштија Доњецк регионот, дел од бегалците во Врање

НАЈЧИТАНО

Амбасадата на Украина во Србија соопшти дека од почетокот на војната 80 отсто од населението го напуштиле регионот на Доњецк.

„Руската Федерација, како терористичка држава, секојдневно го гранатира украинскиот регион Доњецк, убивајќи и повредувајќи граѓани, уништувајќи ја цивилната инфраструктура на населените места во регионот“, се вели во соопштението.

Оттаму додаваат дека, според информациите на претседателот на регионалната воена управа на Доњецк, Павел Кириленко, пред 24 февруари, на територијата на Доњецката област под контрола на Украина постојано живееле милион и 670 илјади граѓани, а дека во моментов околу Остануваат 340.000 од нив.

Тие нагласија дека околу 80 отсто од жителите се евакуирани на безбедни места, спасувајќи се, како што наведоа, од руска агресија.

Тие велат дека во моментов најактивната евакуација се врши од окрузите Бахмут и Покровск, по неколку стотици луѓе секој ден и дека горната статистика „јасно го покажува обемот на теророт што го спроведува Руската Федерација врз граѓаните на Украина воопшто. а особено жителите на Донбас“.

„Денеска, благодарение на гостопримството на Србија, стари луѓе, жени и деца, кои беа принудени да ги напуштат своите домови во Покровск, Северодонецк и другите градови на Донбас кои беа уништени од руските терористи, најдоа засолниште во Центарот за азил во Врање“, се наведува во соопштението. заклучи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО