22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Ал Пачино, кој прв го запозна Роберт де Ниро: „Тој ја имаше таа харизма“

НАЈЧИТАНО

Каде и кога се сретнаа две холивудски легенди за прв пат во животот: Ал Пачино ја раскажа приказната за својата прва средба со Де Ниро…

До средината на 1970-тите, Ал Пачино (82) и Роберт де Ниро (78) беа двајцата најголеми и најдобри актери и во Америка и во светот. Благодарение на легендарниот филм на Френсис Форд Копола (83) The Godfather, но во оригиналниот The Godfather II. Во првиот дел од филмот „Кум“ од летото 1972 година, улогата ја толкуваше Ал Пачино, кој потоа го сними Серпико летото. За двата филма доби номинација за Оскар. Тогаш на сцена стапи Роберт де Ниро, кој ја започна својата кариера во летото 1973 година со видеото Bang the Drum Slowly во v Streets of Evil. Потоа прифати улога во продолжението на филмот „Кум“. Го глумеше младиот Вито Корлеоне и доби Оскар за неговата улога.

Роберт де Ниро, Ал ПачиноФото: Profimedia – Сцени од филмот The Godfather 2
Првиот пат кога го запознале актерот бил на снимање на филм, но кон крајот на 60-тите години во њујоршкиот Ист Вилиџ, на Источна 60-та улица. „Мислам дека тоа беше летото 1969 година, кога одев по улица со мојата девојка и налетав на Де Ниро. Иако не беше многу познат актер, знаев кој е поради неговата репутација на њујоршката сцена“, го споменува Ал Пачино и додава: „Имаше нешто во него, ја имаше таа харизма, знаевте дека нешто ќе нарача. голема, а јас не се замарав“.

Ал Пачино, Роберт де НироФото: Profimedia – На снимањето на филмот Heat
Интересен е фактот што по учеството во филмот Кум, актерката почнала немилосрдно да се бори за соодветни улоги. За среќа, се покажа дека Холивуд е доволно голем за двајцата актери од Менхетен. Беа 20 години пред следната соработка, кога таа се појави во легендарниот филм „Врочина“, или во оригиналниот „Жештина“. Таа снимила филм, 13 години по треската, во поубав правец. Тој филм и двајцата жалеше.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО