Алтернатива на храната која не дебелее

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Не постои единствена опција кога станува збор за слабеење. Но, според новото истражување на истражувачите, некои намирници се повеќе поврзани со зголемување на телесната тежина од другите.

Постојат подобри алтернативи за шесте главни намирници поврзани со зголемување на телесната тежина, заедно со совети за тоа како да го зголемиме внесот на трите најдобри намирници познати за спречување на килограмите: цели зрна, зеленчук и овошје.

Дури и ако не се обидуваме да изгубиме тежина, овие намирници можат да ја зголемат нашата енергија, да го подобрат расположението и здравјето на дигестивниот систем и да го намалат ризикот од болести.

Алтернатива на чипсот
Чипсот е направен од три едноставни состојки: исечени компири, масло и сол. Дел од проблемот со чипсот купен во продавница е типот на маслото што се користи.

Маслата со висока содржина на омега-6 масни киселини кои се користат за пржење на чипсот – вклучително сончогледово, шафранче и пченкарно масло – се поврзани со предизвикување воспаление, особено кога не се избалансирани со антиинфламаторни омега-3 масни киселини.

Следниот проблем е пржењето, бидејќи се покажа дека приготвувањето на скробна храна на многу високи температури предизвикува формирање на акриламид, хемикалија поврзана со стареењето и зголемен ризик од рак.

За поздрава верзија на чипс, ситно исечкајте неизлупени компири, додадете малку екстра девствено маслиново масло заедно со малку морска сол и црн пипер и печете во плех на 200 степени.

Засладените пијалоци со шеќер имаат алтернатива
Вештачки засладените пијалоци не се подобри од оние направени со вистински шеќер, а може да бидат полоши за вашиот струк.

Некои научници велат дека лажните шеќери го активираат центарот за задоволство на мозокот без да го задоволуваат, предизвикувајќи зголемена желба за слатки. Веројатно ова е причината зошто, статистички гледано, луѓето кои пијат диетални пијалоци не се послаби.

Еден извештај покажа дека луѓето кои пиеле по две лименки диетална газиран пијалок секој ден имале 54,5 отсто шанси да станат дебели или прекумерна тежина, во споредба со 32,8 отсто од оние кои пиеле иста количина на обичен сок.

Најдобрата опција за контрола на тежината и здравје е да се откажете од двата вида пијалоци.

Доколку преферирате газирани пијалоци, подобро е да се одлучите за газирана вода со природен вкус. Уште подобро би било нашето шише за носење да го наполниме со два децилитри филтрирана вода во која има природни адитиви кои имаат хранливи материи и даваат природен вкус – исечена краставица, нане, цитрус, корен од ѓумбир или други парчиња малку испасирана. свежо овошје.

Слатки и десерти
Не би било реално да ги избегнуваме слатките целосно цел живот. Но, повеќето луѓе јадат многу повеќе од минималното препорачано за здравје и превенција на болести. Според Американското здружение за срце, жените треба да консумираат не повеќе од шест лажички шеќер дневно, а мажите не повеќе од девет.

За да го ограничиме внесот, треба да создадеме стратегија поврзана со слатките.

Прво, треба да ги идентификуваме оние задоволства без кои не можеме да живееме. Треба да се обидеме да ги ограничиме овие „поволности што значат живот“ на еднаш или двапати неделно. И дека повремено уживаме во неколку коцки темно чоколадо со 70 проценти какао.

Секој бар обично содржи само половина лажичка додаден шеќер, а истражувањата покажаа дека додавањето на темно чоколадо како секојдневно уживање може да го подобри расположението, да го заштити нашето срце и да ја намали желбата за слатка и солена храна.

Преработени житарки и нивните алтернативи
Денес, можете да најдете речиси сè, од цели зрна, од леб до тестенини, ориз, житарки или крекери. Бидете сигурни да ги прочитате листите на состојки за да избегнете верзии кои се само делумно направени од цели зрна во комбинација со традиционално рафинирано брашно.

Друга опција е да се префрлите на алтернативи базирани на зеленчук, кои обезбедуваат помалку калории и јаглени хидрати и обезбедуваат повеќе влакна, хранливи материи и антиоксиданси. Или одлучете се за половина и половина.

Црвеното месо и неговата замена
Говедско, свинско, телешко, јагнешко и дивеч се најчесто користените црвено месо во исхраната. Американскиот институт за истражување на ракот советува црвеното месо да се ограничи на максимум 500 грама неделно.

Заменете го црвеното месо со морска храна со малку жива, органска живина или опции од растително потекло.

За слабеење најдобро е месото да го замените со мешунки – грав, леќа, грашок и наут. Освен што се достапни, заситувачки, богати со влакна, хранливи материи и природно без глутен, докажано е дека мешунките одржуваат здрава тежина и го намалуваат обемот на половината.

И преработеното месо има алтернатива
Светската здравствена организација го категоризираше преработеното месо како сланина, колбаси, салама и сувомеснати производи како канцерогени. Дел од ризикот се однесува на солење, сушење, ферментација

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img