16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Алонсо го замени Фетел во Астон Мартин

НАЈЧИТАНО

Фернандо Алонсо ќе биде возач на Астон Мартин од 2023 година. Тој ќе го замени Себастијан Фетел, кој најави повлекување во четвртокот пред трката за ГН на Унгарија. Искусниот Алонсо нема такви планови, а со оглед на тоа што во Алпино нема повеќе место за него, ќе седне во зелен болид придвижуван од мотори на Мерцедес.

Фернандо Алонсо нема договор за следната сезона и се виде дека се „стегаат“ во францускиот Алпин за продолжување на соработката. Место во тој тим следната сезона обезбеди Естебан Окон, а новиот возач на кој сакаат да му дадат шанса е шампионот во Формула 2, Оксар Пјастри.

Алонсо така ќе се откаже од Алпин, иако Шпанецот има голем број феноменални потези и во последната и во актуелната сезона. Тој е постојано меѓу освојувачите на поени и неговото враќање во Формула 1 се покажа како успешно. Сепак, неговите услуги сега ќе бидат кај Астон Мартин.

„Астон Мартин има енергија и посветеност да победи и затоа е еден од највозбудливите тимови во Формула 1. Ги познавам Лоренс и Ленс со години и споделуваме иста амбиција и страст. Никој во Ф1 не покажува поголема визија и посветеност на победата. Се уште сум гладен и имам амбиција да се борам и да бидам на врвот“, изјави меѓу другото Фернандо Алонсо.

Фернандо е во Формула 1 од 2001 година, кога возеше за Минарди, а потоа се пресели во Рено, каде стана шампион во 2005 и 2006 година, прекинувајќи ја доминацијата на Михаел Шумахер. Потоа беше во Мекларен и Ферари, каде три пати беше вицешампион. Во 2018 година остана без договор, а кога дојдоа новите правила, Алонсо се врати и уште еднаш ги воодушеви сите во болидот на Алпина.

РАБОТА: Фернандо Алонсо ќе му се приклучи на Астон Мартин од 2023 година со повеќегодишен договор # Ф1 pic.twitter.com/dfwktaMk6F

— Формула 1 (@F1) 1 август 2022 година

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО