9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Алкараз: Целта ми е да освојам Грен слем во 2022 година!

НАЈЧИТАНО

Шпанскиот тинејџер Карлос Алкараз ја презема светската тениска сцена – на фантастичен начин победи на мастерсот во Мадрид. Тој стана најмладиот тенисер кој освоил тројца од најдобрите пет светски играчи на турнир и ја освоил својата втора титула на Мастерс. Прашањето е – дали е подготвен да освои Грен слем турнир?

Алкараз е самоуверен и верува дека успехот ќе дојде наскоро.

* Алкараз не игра во Рим!

„Мислам дека сум подготвен да освојам Грен слем. Тоа е мојата цел оваа година, ќе се обидам да го освојам мојот прв ГС. Работам на тоа, ќе видиме што ќе се случи“, изјави 19-годишниот Карлос Алкараз за Тенис ТВ.

Момчето од Мурсија е шестиот играч во светот од понеделникот.

Алкараз изјави дека нема да настапи на Мастерсот во Рим, за што подобро да се подготви за вториот Грен слем во сезоната – Ролан Гарос.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО