15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Алкараз: Најдобриот на светот? Сега е Ѓоковиќ, но…

НАЈЧИТАНО

Медиумите се тркаат максимално сликовито да ги опишат неверојатните успеси на шпанскиот тенисер Карлос Алкараз во 2022 година, а се чини дека 19-годишникот е „цврсто на земја“. Тој во интервју за шпанска „Марка“ отворено проговори за целта во кариерата – првото место на АТП листата, која моментално ја држи Новак Ѓоковиќ.

Тренерот на Алкараз, Хуан Карлос Фереро, триумфираше и на Мастерсот во Мадрид – тоа беше во 2003 година, а веднаш потоа го освои Ролан Гарос? Може ли Карлос Алкараз да постигне сличен подвиг?

* Интервју на 12-годишниот Алкараз: Погодете кој е неговиот идол

„Тоа може да се случи. Победата во Мадрид ми даде голема самодоверба пред РГ. Планирав да освојам еден Грен слем сезонава и се надевам дека ќе успеам во Париз. Имав многу тешка недела во Мадрид – потрошив многу енергија, легнав доцна поради возбудата. Знам колку се трудевме јас и мојот тим, ми помина низ глава кога Зверев направи двојна сервис грешка и кога стана јасно дека ја освоив титулата“, вели 19-годишниот тенисер за шпанскиот „Марко“. .

Камерите го снимија Алкараз како ја прославува победата во соблекувалната пеејќи „Да живее Ел Палмар, да живее Мурсија!

„Турнирот во Мадрид е првиот на кој присуствував кога бев мал. Јас сум семеен човек кој го сака мојот град. Моите пријатели и семејството се тука и никогаш нема да го изгубам чувството на припадност. Во такви ситуации доаѓа до израз моето потекло“, изјави тенисерот од Мурсија.

По поразот во финалето од Алкараз, Александар Зверев го нарече младиот Шпанец најдобар играч на светот. Дали Карлос се согласува?

„Не, не мислам така. За мене најдобар на светот е тој што е на првата позиција. Тој играч го заслужува тоа признание. Сега Ѓоковиќ е прв, а јас шести. За тоа ми остануваат да напредувам уште пет места“, изјави популарниот „Карлитос“.

Алкараз на почетокот на неделата тренираше со Новак Ѓоковиќ, а потоа го победи во исклучително возбудлив меч во полуфиналето на турнирот. Што го импресионираше кај Новак?

„Ѓоковиќ не важи за најдобар сервер, но најтешко ми е да ги вратам неговите услуги. Бев импресиониран од тоа како може да го „скрие“ правецот во кој ќе служи. Едно е да го гледаш на телевизија, а сосема друго е да играш против него“, истакна младиот Шпанец.

Успехот за Алкараз доаѓа многу брзо, како успева да се навикне, дали понекогаш му се врти од сите промени?

“Не воопшто. Јас сум тип кој брзо се навикнува на тоа, особено кога имам јасна цел, а тоа сега е првото место на АТП листата. Сè уште не сум го постигнал, но вистината е дека треба да се слават победи“, заклучи Алкараз.

По импресивниот настап во главниот град на Шпанија и освојувањето на петтата АТП титула, Карлос Алкараз реши да го прескокне Мастерсот во Рим, за што подобро да се подготви за вториот Грен слем во сезоната – Ролан Гарос.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО