9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Алијансата има нов стратегиски концепт

НАЈЧИТАНО

Во новиот стратегиски концепт на НАТО, Русија ќе биде прогласена за главна закана на Алијансата, изјави постојаната претставничка на САД во оваа организација, Џулијан Смит.

– Да, ќе видите дека Русија ќе се појави во стратегискиот концепт како главна закана по Алијансата – изјави таа.

Дополнително, новата стратегија на НАТО во предвид ќе ги земе ставовите на претседателите на Русија и на Кина, Владимир Путин и Си Џипинг, кои претходно беа потпишани на заедничката изјава дека пријателството на двете земји нема граница.

Новиот стратегиски концепт на оргаизацијата, се очекува да биде изгласан на Самитот на НАТО, што ќе се офржи кон крајот на месецов во Мадрид.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО