18.1 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Алигаторот се прикраде во гаражата и испи Кока-Кола

НАЈЧИТАНО

Алигаторот се прикраде во гаражата и испил лименка Кока-Кола во куќата на семејството кое чувало газирани пијалоци во гаражата во нивната гаража поради подготовките за роденденската прослава, пишува Гардијан.

Се верува дека алигаторот влегол откако парот се вратил од прошетка со кучиња и заборавил да ја затвори вратата од гаражата.
Појавата на алигатори во населените места е се почеста во сезоната на парење, која започнува во април и трае до јуни, кога влекачите излегуваат од мочуриштата и бараат партнер.

Официјални лица за дивиот свет велат дека тие ретко претставуваат директна закана за луѓето, пишува Гардијан.

„Алигаторите ретко касаат луѓе од други причини освен кога се премногу гладни“, се вели во извештајот на Комисијата за риби и диви животни на Флорида за инцидентите меѓу луѓето и алигаторите, во која се вели дека државата има „здрава“ популација од околу 1,3 милиони влекачи.

Како што наведоа, женките алигатори можат да ги заштитат своите гнезда со подсвиркване и отворање на устата за да ги исплашат натрапниците, но тие ретко касаат луѓе, а каснувањето од алигатор најчесто се случува во или околу вода.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО