2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Ален Делон не сака да стане немоќен старец и да страда од болести, сака својот живот да го заврши со евтаназија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Француската филмска ѕвезда Ален Делон (86) изјави дека не сака да стане немоќен старец и да страда од болести. Актерот сака својот живот да го заврши со евтаназија.

– Стареењето е одвратно! И не можеме да направиме ништо за тоа. Го губиме изгледот и видот, стануваме на нозе и чувствуваме како нѐ боли глуждот. Маките се страшни – изјавил познатиот актер за француските медиуми.

Делон го замолил својот син Ентони да му помогне во смртта, велејќи дека сака да го напушти овој живот со евтаназија.

– Како што старееме, имаме право да одиме во пеколот тивко од животот, без болници и инјекции – вели францускиот актер. Во едно интервју, помладиот Делон, зборувајќи за новата книга посветена на неговото семејство „Помеѓу кучето и волкот“, открил дека му ветил на својот татко дека ќе го придружува и ќе му помогне на денот кога ќе реши да стави крај на својот живот. Такво искуство актерот веќе имал пред нешто повеќе од една година, кога починала неговата мајка Натали.

– Точно е дека ја испратив мајка ми. Вистина е дека одлучи да умре онака како што и живеше, односно дека ќе каже кога ќе одлучи, па избрала евтаназија – изјавил Антониј.

По мозочниот удар пред три години, Ален Делон си ја врати силата со престојот во Швајцарија, чие државјанство го има повеќе од две децении. Тој ретко се појавува во јавноста.

Откако доживеа мозочен удар во 2019 година, Ален Делон во своите изјави имаше неколку алузии на неговиот крај на животот, а во јавноста се споменуваше дека најверојатно ќе се одлучи за евтаназија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img