8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Алексиќ: Најавата на Вучиќ за државотворниот блок е увертира за избори на сите нивоа

НАЈЧИТАНО

Потпретседателот на Народната партија, Мирослав Алексиќ оцени дека формирањето на нов државотворен блок, кој го најави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е увертира за нови избори на сите нивоа, кои се очекуваат на пролет. од 2024 година.

Во интервју за весникот Нова, тој истакна дека нема да биде изненаден доколку Вучиќ поднесе оставка, па дури и да има претседателски избори, бидејќи се однесува како крал.

Кога станува збор за изборите во Белград во пролетта 2023 година, Алексиќ тврди дека не ги очекува, бидејќи не гледа причина за нивно одржување, бидејќи функционира парламентарното мнозинство во градот.

За најавата за формирање на државотворниот блок, Алексиќ вели дека тоа е уште една во низата измами на Вучиќ, „каде што се обидува да ги прикрие сите лоши работи што се случија во последните 10 години“.

„Вучиќ е најголемиот измамник што владеел со Србија и верувам дека во иднина ќе се проучува неговиот начин на владеење, каде земјата од ден на ден пропаѓаше, а тој имаше се поголем рејтинг“, рече Алексиќ.

Според него, Владата се уште не е формирана, бидејќи не му треба ниту да владее надвор од институциите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО