5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Албанија ја презеде поранешен фудбалер на Барселона

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бразилскиот фудбалски стручњак Силвио Мендес Кампос Јуниор, попознат како Силвињо (48), е избран за нов селектор на албанската фудбалска репрезентација, соопшти Албанската фудбалска федерација (ФСХФ).

Силвињо потпиша договор на 18 месеци, а на кормилото на албанскиот тим ќе го наследи Италијанецот Едоардо Реја, кој за својот тригодишен мандат не успеа да го одведе тимот на ниту еден голем турнир.

Имаме голема желба да завршиме добра работа, да донесеме позитивни резултати и да ја водиме албанската репрезентација до местото што и припаѓа“, изјави Силвињо, кој неодамна беше тренер на Коринтијанс. Неговата прва тренерска работа беше во Лион, но тој беше отпуштен во октомври 2019 година по само шест месеци.

Во текот на својата играчка кариера настапуваше за Коринтијанс, Арсенал, Селта, Барселона и Манчестер Сити, додека за бразилската репрезентација забележа шест настапи.

Во квалификациите за ЕП 2024, Албанија ќе игра во група со Полска, Чешка, Молдавија и Фарски Острови.

Знаеме дека се работи за многу избалансирана и комплицирана група, а целта ни е да се пласираме на ЕВРО“, изјави Силвињо, кому ќе му помагаат Бразилката Дорива и Аргентинецот Пабло Забалета.

Албанија досега има учествувано само на едно големо натпреварување, ЕП 2016 година во Франција, каде го освои третото место во групата зад Франција и Швајцарија, а пред Романија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img