0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Аларм во Америка: „Руските генерали одржаа состанок за нуклеарен напад“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Високи руски воени лидери неодамна разговараа кога и како Москва би можела да употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина, според американски официјални лица.

Рускиот претседател Владимир Путин не учествуваше во разговорите, кои се водеа на позадината на се посилната руска нуклеарна реторика и неуспесите на бојното поле, пишува Њујорк Тајмс, кој се повикува на тајни документи на американската администрација, пренесува Нова.рс.

Сепак, фактот што високи руски воени лидери дури и водат разговори ја вознемири администрацијата на Бајден бидејќи покажува колку се фрустрирани руските генерали од нивните неуспеси на теренот и сугерира дека прикриените закани на Путин за употреба на нуклеарно оружје можеби не се само закани.

Сепак, американските власти рекоа дека не виделе докази дека Русите распоредувале нуклеарно оружје или преземале други тактички мерки за да се подготват за напад.

Вилијам Барнс, директорот на ЦИА, претходно изјави дека „потенцијалниот очај“ на Путин да победи во Украина и неуспесите во војната може да ја наведат Русија да употреби нуклеарно оружје, додека Џон Кирби одби да ги коментира наводите.

Пентагон проценува дека Русија има залихи од дури 2.000 тактичко нуклеарно оружје, кое е дизајнирано да се користи на боиштата за да ги совлада конвенционалните сили. Тактичкото нуклеарно оружје никогаш не било користено во борба, но може да се распореди на кој било број начини, вклучително и ракетна или артилериска граната.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img