1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

АКЦИЈАШИ ОД НЕКОЛКУ БАЛКАНСКИ ЗЕМЈИ ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА ОХРИД

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Градоначалникот Кирил Пецаков денеска во големата сала на Општина Охрид ги прими акцијашите  од Србија, Босна и Херцеговина и Словенија кои се во неколкудневна работна посета на Охрид . Тие работат на расчистување на просторот во близина на хотел „Далјан“ од  отпад и градежен шут.

Градоначалникот Пецаков им се заблагодари за нивниот ангажман и благородната општествена дејност со која се занимаваат и укажа на  неопходноста  до крајот на годината да се утврдат потребите на   охридските акцијаши   со цел  да бидат  предвидени средства  од општинскиот  буџет за наредната календарска  година.

Акцијашите  кои доаѓаат од бившите југословенски простори  беа воодушевени од убавините на Охрид  и приемот на градоначалникот и најверојатно работна акција кај нас ќе реализираат  и наредната година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img