0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Акциите на Twitter скокнаа по купувањето на Маск

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откако првиот сопруг на Тесла, Илон Маск, купи 73,5 милиони акции на американската технолошка компанија Твитер, акциите на компанијата добија повеќе од 25 отсто во вредност.

Акциите на американската технолошка компанија Twitter добија повеќе од 25 отсто на тргувањето пред официјалното отворање на берзата, откако првиот сопруг на Тесла, Илон Маск, купи поголем удел во компанијата. Според Федералната комисија за хартии од вредност на САД (SEC), Маск купил 73,5 милиони акции, па затоа поседува 9,2 отсто од акциите во компанијата.
Според завршната вредност на акциите на Твитер во петокот, милијардерот платил 2,9 милијарди долари за купувањето. Акциите на компанијата скокнаа за околу 26 отсто до 49 долари на Волстрит пред официјалниот почеток на тргувањето.

Извршниот директор на Тесла, кој важи за најбогат Земјанец, често организира полемички дискусии со своите објави на Твитер, пренесува француската новинска агенција АФП. Во летото 2018 година тој, меѓу другото, напиша дека има доволно средства да ја приватизира Тесла, без да го поткрепи тврдењето со докази.

Твитот на Маск предизвика привремен скок на акциите на Tesla, но SEC подоцна соопшти дека изјавата е лажна и погрешна. Маск потоа се согласи во договор со SEC сите твитови кои би можеле да влијаат на акциите на Tesla да бидат разгледани од адвокати. Тој плати и казна од 20 милиони долари за твитот.

На почетокот на март, Маск преку Твитер повика њујоршки судија да го поништи договорот со ДИК за твитовите, пренесе АФП. Неговите адвокати тврдат дека спорот со ДИК е уште еден обид за вознемирување на Тесла и алатка за замолчување на Маск.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img