2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Актерот од филмот Blue Lagoon и по 40 години изгледа одлично

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Малку пред новото лето, актерката Брук Шилдс е во нејзиниот подкаст Now What? беше домаќин на нејзиниот колега од култниот филм Сина лагуна, Кристофер Аткинс, кој и двајцата го снимаа додека беа уште тинејџери. Романтичниот филм за полнолетство на Рандал Клајзер од летото 1980 година содржеше многу голотија, а 57-годишната Шилдс тогаш имаше само 14 години, а нејзината 61-годишна колешка имаше 18 години. стар. „Беше тешко да се задржи облеката по тој филм“, се сеќава Кристофер.

Некаде на средината на Јужниот Пацифик, во силна бура, бродот се насука и тоне. Готвачот на бродот и двајцата робови се населиле на блискиот остров, кој го нема ни на ниедна карта. Летото минува, готвачот умира, момчето и девојката мора да се најдат сами. Создаден од природа во егзотичен рај осамнува возрасен човек. Тие се развиваат физички и емоционално чекор по чекор. Нивната детска разиграност и приврзаност созреа во вистинска љубов, која роди син, а исто така предизвика доста проблеми. Сето ова и снимањето на Брук и Кристофер, кои и денес се актери, а и двајцата се уште изгледаат одлично во костими за капење, беше спомнато во празничниот декември.

Брук се сети дека членовите на продукцијата очајно сакаа таа да се заљуби еден во друг, а во тоа време таа не ни бакнуваше никого. Кристофер ѝ одговорил: „Затоа што веројатно беше одлично за филмот, бидејќи се работеше за тоа, за првиот бакнеж и првото будење на телото. Мора да признаете, а и нашите слушатели, дека хемијата меѓу нас беше неверојатна“.

„Таму се случија многу одлични моменти и мислам дека многу од таа невиност што се појави во филмот направи да функционира уште подобро“, рече ѕвездата, која всушност никогаш не била двојка. Шилдс спомна и колку диви биле условите на островот Нануја Леву на Фиџи, бидејќи сите имале повреди поради локални бубачки, ракови, стаорци, бубачки и коњи: „Никогаш не би било возможно да се нарача тоа денес!

Летната адаптација на големото платно на романот на Хенри Де Вер Стекпул во 1908 година доби лоши критики, но сепак успеа да собере 58,8 милиони долари на светскиот бокс офис. И додека Кристофер доби номинација за Златен глобус за Нова ѕвезда на годината (актер) за неговата изведба, поранешната детска ѕвезда Брук Шилдс ја доби наградата Златна малина за најлоша актерка.

„Годините што следеа беа чисто лудило“, признала Аткинс, која во летото 1986 година патела од алкохолизам и отишла на рехабилитација и останала трезна. Тој продолжува да присуствува на три состаноци на АА неделно.

„Слушај, јас сум во Ал-Анон со децении, група за самопомош за алкохоличари“, призна Шилдс. „Мојата мајка (Тери Шилдс) никогаш не успеа да влезе во програмата“. Аткинс, кој исто така е скулптор, додека резба статуи од дрифтово дрво, одговори: „Се обидов. Се обидов да ја подготвам за тоа, за да оди со мене… И реков: „Види, трезна сум. Грем. Грева заедно. Тој може да го направи тоа“. А таа едноставно рече не, нема, затоа што ќе ја препознаат“.

Звездника исто така беше многу зафатена тие денови. Брук ќе присуствува на светската премиера на документарниот филм во два дела на Лана Вилсон Pretty Baby: Brooke Shields на Филмскиот фестивал Санденс, кој ќе се одржи од 19 до 29 јануари во Парк Сити, ЈуТ. Филмот зборува за трансформацијата на Брук од детска ѕвезда во жена која знае што сака.

Во меѓувреме, Аткинс ќе го глуми детективот Џон Грант во акционата криминална драма на Саларја Зарза „Одвор за одмазда“, која ќе се појави во кината на 23 мај. Актер не толку видлив за јавноста како Брук, играше во повеќе од сто филмови и серии, а ниту еден од блоговите не беше толку важен како оној од Сината лагуна. Вели дека и денес го препознаваат: „Иако веќе не сум слаб и иако најчесто сум облечен, ме препознаваат“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...

Исфрлете ги овие намирници и заменете ги со други

Решивте да почнете да живеете поздраво и првиот чекор кон ново поглавје беше промената на вашето мени. Сепак, некои од намирниците за кои верувавме...

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....
spot_img
spot_img
spot_img