24.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Актерот Бернард Крибинс почина на 94-годишна возраст

НАЈЧИТАНО

Актерот Бернард Крибинс почина на 94-годишна возраст, потврди неговото семејство.

Поранешниот писател на „Доктор Ху“, Расел Ти Дејвис, објави негова фотографија направена на снимање: „Среќен што го познавам. Благодарам за сè, мојот стар војник. Една легенда го напушти светот“.

Во изјавата на неговиот агент се вели дека кариерата на Крибинс е „толку разновидна работа“, вклучувајќи ја и серијата „Carry On“ или „Fawlty Towers“.

„Крибинс минатата година ја загуби својата 66-годишна сопруга Џил. Придонесот на Бернард во британската забава е несомнен. Тој беше уникатен, го даваше најдоброто од својата генерација и многу ќе им недостасува на сите кои имаа задоволство да го познаваат и да работат со него“, се вели во изјавата на агентот.

За време на кариерата долга седум децении, Крибинс беше наратор на детската програма „The Wombles“ од 1970-тите.

Тој го играше и придружникот на доктор Ху, Том Кембел во филмот „Далек инвазија на Земјата 2150“ од 1966 година, а 41 година подоцна се врати во истоимената серија.

Тој го играше Вилфред Мот, дедото на Кетрин Тејт во „Доктор Ху“ од 2007 до 2010 година.

На речиси 90 години, тој објави автобиографија која се осврнува на неговите години во шоу-бизнисот. Нејзиниот наслов беше „Бернард Кој? 75 години правејќи апсолутно сè“ – а нејзиниот совет беше едноставен: „Дајте сè од себе и бидете благодарни за секоја работа“.

ФОТО: Инстаграм

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО