8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Ако сте љубители на ова сочно овошје, бидете внимателни!

НАЈЧИТАНО

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознатливи по пријатниот мирис и вкус. Ова вкусно и сочно овошје му помага на телото да го контролира нивото на лошиот холестерол и да го заштити срцето. Покрај тоа, мандарината содржи пектин, соединение кое го спречува зголемувањето на нивото на шеќер во крвта, а со тоа и чувството на глад.

Мандарините се богати со витамин Ц, калциум, магнезиум, калиум, цинк, витамини од групата Б и минерали кои позитивно влијаат на здравјето на мозокот преку подобрување на неговите функции и придонесување за подобра меморија и концентрација.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Unsplash

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО