Ако се препознаете во овие знаци, треба да внимавате на внесот на шеќер

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали сте малку занесени со шеќер? Можете да разберете по знаците подолу. Колку можете да штиклирате?

Малку десерт овде-онде нема да боли, се додека е здрав и избалансиран. А сепак, дали во последно време премногу пати посегнувате по шеќер? Дали бевте искушувани од премногу бонбони и десерт? Може да забележите по некои знаци кои можеби не изгледаат како ништо, но покажуваат дека треба да преземете нешто и да почнете да се храните поздраво.

Дали се препознавате себеси во некој од овие знаци?
– Секогаш размислувате како да го вклучите шеќерот во оброкот. Никогаш нема недостиг.

– Кога јадете храна која не содржи шеќер, не чувствувате задоволство. Ви треба нешто слатко.

– Секој лесно може да ви каже да пробате нов десерт, но и нов вкус на колачиња, чоколадо…

– Сакате слатки, но едно парче слатко предизвикува да изгубите контрола и да јадете премногу.

– Имате голема желба за слатко, која се појавува токму така и не исчезнува со денови.

– Храната која содржи многу шеќер е кога сте тажни, осамени, имате негативни мисли…

– Не ја гледате поентата во активностите кои не содржат слатки закуски (вежбање, дружење…).

Ако сте се препознале во зло, може да откриете дека не копнеете по конкретно чоколадо туку торта, можеби секогаш сакате нешто од пекарата, но нешто друго, кое исто така содржи шеќер, иако немаме храна за десерт. . Многу шеќер се крие и во преработената храна, па затоа е многу подобро оброците да се готват дома.

Како можете да започнете да преземате акција?
Нема да биде лесно, но вреди да се трудите, бидејќи ќе се чувствувате многу подобро. За почеток, направете листа на храна која не содржи шеќер и која ја имате. Додадете ги во вашето мени секој ден. Тогаш ви треба план, што ќе започнете, кога ќе бидете под стрес. Обично на крајот посегнувате по слатки, но ќе биде попродуктивно ако одите на прошетка, повикате пријател или нешто слично.

Во текот на денот, почестете се со здрава храна која содржи шеќер, како што е овошјето и имајте грицки, како што се јаткастите плодови, на пример, кога гладувате.

Што не нарачувате? Не се откажувајте од целиот шеќер одеднаш, бидејќи постои голема веројатност да го прекршите вашето правило и повторно да западнете во маѓепсан круг. Започнете со додавање овошје и зеленчук во менито и ограничување на тоа колку, на пример, чоколадо или други работи можете да јадете дневно. Ако сакате да се ослободите од него, намалете го внесот на шеќер. Но, постепено, бидете трпеливи!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Османи гледа антисемитизам, ама видел и антисемитски пораки како руска воена пропаганда

Антисемитизмот го донесе холокаустот, но не исчезна со холокаустот, ниту пак е поразен. Мораме да ги удвоиме нашите напори да за да се справиме...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img