16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Ако сакате да останете здрави, престанете да ги правите овие 11 многу чести грешки

НАЈЧИТАНО

Реалноста е дека веќе не сте во цутот на младоста, па време е, велат експертите, да престанете да се однесувате така.

Кога ќе наполните 40 години, ова е моментот кога треба да се откажете од одредени навики и да внесете нови во вашиот живот за да останете здрави.

1. Хормоните сега се важен фактор
Промените се толку очигледни што е тешко да се занемарат, но причината можеби е малку нејасна. Како што старееме, сите поминуваме низ хормонални промени, кои можат да влијаат на метаболизмот и начинот на кој телото произведува и троши енергија, објасни нутриционистката Изабел Смит, додавајќи дека резултатот може да биде таложење на масни наслаги во стомакот.

2. Веројатно пиете премногу кафе
Веројатно веќе сте слушнале дека треба да пиете помалку кафе, но токму сега е време да го сторите тоа. Смит советува една шолја кафе на ден и не многу повеќе од тоа. Премногу кофеин може да предизвика несоница, нервоза. Ако ви треба нешто што ќе ве разбуди, обидете се со целосна храна која ќе ви даде доволно енергија.

3. Не користете додатоци пред да разговарате со вашиот лекар
Лесно е да помислите дека брзото решение ќе ви помогне, но внимавајте кога се во прашање суплементите. Ако размислувате за додатоци на витамин Д, би било паметно прво да го проверите неговото ниво во телото. Повеќето луѓе ќе имаат корист од рибиното масло, но сепак е попаметно прво да разговарате со лекар.

4. Ослободете се од празните калории засекогаш
Една од најголемите промени во овие години е во метаболизмот и начинот на кој нашето тело ги обработува калориите, а факт е дека тој успорува. „Фокусирајте се да не ги јадете бидејќи тие ќе значат само многу калории, а празни“, вели Џесика Крандал, нутриционист, која советува да ги изгубите само хранливите материи што ви се потребни во моментот.

5. Јадете на секои неколку часа
Не само што е важно да појадувате за да го започнете метаболизмот, туку треба и да грицкате нешто во текот на денот. Крандал советува да јадете на секои 4 часа или на секои 6 часа за да му дадете на вашето тело доволно енергија, што може да помогне во согорувањето на калориите.

6. Барајте антиоксиданси
Веројатно сте научиле дека антиоксидансите се здрави, но хранливите материи се особено важни како што старееме, а со нив можеме да ги спречиме проблемите што се појавуваат на оваа возраст, како што се оштетување на кожата, па дури и развој на рак. Можеби сте забележале дека вашите коски и зглобови болат, а само добивањето доволно антиоксиданси од овошјето и зеленчукот може да го спаси денот.

7. Малку омега масни киселини секој ден
Маните станаа тренд во изминатата деценија, но тие сепак даваат многу придобивки за целокупното здравје. Ако го зголемите внесот на омега-3 масти, зглобовите помалку ќе ве болат. Веројатно пред 20 години мислевте дека сте неуништливи, но веруваме дека денес сфаќате дека ви треба мала помош за да останете здрави.

8. Внимавајте како се движите
Можеби ви се чини дека треба да заборавите на сите вежби што ги запознавте пред 20 години, но тоа не мора да биде така, само треба малку да ја измените програмата. Најдете некои забавни активности и секогаш уживајте во нив. Можеби нема да можете да трчате 5 милји секој ден денес, но можете да пешачите или да велосипедите.

9. Ставете се себеси на прво место
Само затоа што сте ставиле сè пред себе, не значи дека треба да ја фрлите секоја потреба низ прозорецот. Сега најважно е да се ставите себеси на прво место и секогаш да имате време за себе. Семејството, работата, обврските не оставаат многу простор за уживање, но мора да се погрижите да имате малку време за себе секој ден.

10. Движете се без разлика на се
Без разлика дали возите велосипед, трчате или пливате, бидете секогаш во движење. Откако ќе влеземе во 40-тите, телото ја губи мускулната маса, а резултатот е послаб метаболизам, а токму движењето ќе го забави трошењето на мускулите.

11. Престанете да ги избегнувате лекарите
Никогаш не е можно доволно пати да се повтори колку е важно да се спречат болестите, затоа е важно да се разговара со експерти; со тренер кој ќе ви ја направи најдобрата програма за вежбање, со нутриционист кој ќе ви направи план за исхрана, но во никој случај не треба да избегнувате годишен преглед кај лекар како дел од превенцијата. Особено е важно ова редовно да го правите на оваа возраст, а особено ако во вашето семејство има некои болести кои можат да ви се случат и вам. Слушајте го вашето тело и ако нешто ве боли – не игнорирајте, посетете лекар, пишува Ординација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО