24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Ако Путин го лансира „Синот на сатаната“, ќе имаме со што да одговориме!

НАЈЧИТАНО

Поранешниот британски адмирал тврди дека руското лансирање на ракетата „Сармат“ ќе доведе до тоа Русите да настрадаат од нуклеарна катастрофа.

Руски ТВ водител неодамна ѝ се закани на Британија дека рускиот претседател Владимир Путин може да ја претвори во „радиоактивна пустина“.

Неодамна Дмитриј Кисељов изјави дека Велика Британија може да биде уништена од рускиот проектил „Сармат“. Тој објасни дека ракетата може да предизвика цунами високо 500 метри, а потоа „Британија ќе заврши на дното на морето“. Но, како одговор на заканата, поранешниот британски офицер, контраадмиралот Крис Пери, рече дека не верува во тоа што го говори руската страна.

– Не ме исплаши бидејќи сè уште не сум видел како функционира тоа оружје. Сè уште никој не го видел. Тоа е фантастично оружје, многу слично на она со кое Хитлер ни се закануваше на крајот на Втората светска војна. Тоа е само гнев на импотентен насилник кој не го добил тоа што го сакал – изјави Пери.

Пери додаде дека Русија очајно сака да има статус на „цивилизирана нација“ каков што има Обединетото Кралство, но не успева.

– Па, тогаш тој се заканува со работи за кои знаат дека никогаш нема да можат да ги постигнат, бидејќи знае дека ако го повлече тој потег, ќе го врати бродот полн со ракети „Тридент“ – изјави Пери.

Балистичките ракети „Тридент“ се направени од Американците, испукани од подморница и се главно стратешко нуклеарно оружје на британските сили.

Поранешниот британски адмирал тврди дека руското лансирање на ракетата „Сармат“ ќе доведе до тоа Русите да настрадаат од нуклеарна катастрофа.

– Повеќето од нивните градови исто така ќе исчезнат во радиоактивниот облак. Нема шанси руските олигарси блиски до врвот на владата да ризикуваат нивно уништување поради регионалниот конфликт – заклучи тој.

„Тридент“

„Тридент“ е оперативен систем од четири подморници од класата „Vanguard“, вооружени со балистички ракети „Trident II D-5“, способни да испорачуваат термонуклеарни боеви глави. Со него управува Кралската морнарица и се наоѓаат во поморската база Клајд на западниот брег на Шкотска. Најмалку една подморница е секогаш во патрола. Секоја носи најмногу осум проектили и четириесет боеви глави, иако нивниот капацитет е поголем. Ракетите се произведени во САД, додека боевите глави се британски.

„Trident II D-5“ се направени од графит епоксид, што ја прави ракетата многу полесна од нејзините претходници „Trident I C-4“. Ракетата е долга 13 метри, тежи 58,5 тони, има домет од 11.300 километри, максимална брзина од над 21.600 km/h и кружна брзина од 17,4. Се води од инертен систем за навигација во комбинација со тракер за ѕвезди и не зависи од Американскиот систем за глобално позиционирање (GPS).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО