12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Ако не можете да направите ништо, опуштете се, тоа е ретрограден Меркур

НАЈЧИТАНО

Дали сте слушнале за ретрограден Меркур? Ако не сте слушнале, веројатно сте го почувствувале. Тоа е израз од кој милениумците се плашат бидејќи многу влијае на нашето расположение.

Најлесно објаснето, овој термин буквално значи дека планетата Меркур оди три недели назад во својата орбита. Периодот во годината кога Меркур е ретрограден обично се поврзува со лоши животни одлуки, драми на работното место, проблеми во врската или појава на поранешни партнери, доцнење на летот, банални повреди и други тешкотии.

Најлесно е да се каже дека целиот живот ни е во еден голем дефект, а близнаците во моментов најмногу страдаат од оваа астролошка состојба.

Кога се појавува ретроградниот Меркур?
Обично се појавува три пати годишно, но оваа година е посебна бидејќи ќе се соочиме четири пати. Тековниот период започна на 10 мај и ќе трае до 3 јуни. Следниот ретрограден Меркур започнува на 9 септември и ќе трае до 1 октомври 2022 година.

Ретроградниот Меркур се движи наназад во својот период – од запад кон исток, по неговото 88-дневно патување околу Сонцето.

За сите оние кои веруваат во астрологија, Меркур ретрограден значи зголемена концентрација, повнимателен начин на живот и претпазливост за спречување на потенцијалите на несреќа. Меркур е планета која управува со комуникацијата и интелектот, па затоа во овој период не треба да носите важни одлуки и да се изложувате на разговори кои можат да тргнат наопаку.

Зголемените технички дефекти се резултат и на пресврт на Меркур и во овој период не треба сами да ги решавате, туку да побарате стручна помош.

Во 2022 година Меркур најсилно ќе ги погоди воздушните знаци, што оваа година паѓа во времето на Близнаците, Вага и Водолија, пишува Zadovoljna.hr.

На што влијае ретроградниот Меркур?
Како што веќе споменавме, за време на ретрограден Меркур не треба да патувате бидејќи многу може да тргне наопаку. Меркур во својата сезона функционира како навивач кој сам ги врти нашите животи и не можеме претерано да влијаеме на работите што се случуваат околу нас.

Чести се и предизвиците во врската, како што се неосновани кавги, неверство, финансиски тешкотии, проблеми на работното место, прекин на пријателствата и работните односи и многу, многу недоразбирања.

Ретроградниот Меркур трае вкупно три недели додека целосно ја опкружува планетата Земја. Оваа година треба да се биде особено внимателен бидејќи влијанието на Меркур може да се почувствува две недели пред и две недели по овој период. Овој астролошки феномен е познат како пред-ретроградна и пост-ретроградна сенка.

Иако не звучи одлично, ако сте во неволја, барем знаете дека можете да го обвините Меркур и малку претпазливост нема да биде на одмет – особено ако сте воздушен знак.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО