2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Ако не можете без гел маникир, имајте предвид дека може да доведе до појава на рак

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Маникирот со гел станува сѐ попопуларен, а веќе неколку години се предупредува за штетното дејство на УВ ламбите кои се користат за стврднување или „сушење“ на гелот за нокти. Новото истражување е првото што ја испитува оваа претпоставка, а резултатите покажуваат дека изложеноста на зрачење со УВ ламба предизвикува оштетување на ДНК, појава на рак, како и смрт на клетките.

Според NBC, откако се појавија на пазарот, УВ ламбите што се користат за „сушење“ на акрилниот гел и лакот за нокти се означени како главно безбедни за употреба, а досега не е направено темелно истражување на оваа тема и покрај познатата штета на УВ зрачењето. Претходните тврдења за безбедноста и потенцијалната штета на УВ ламбите се засноваа на теоретски проценки за изложеноста на УВ зрачење, но во студијата објавена на 17 јануари годинава, научниците од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, за прв пат спроведоа испитување на влијанието на УВ ламбите за нокти врз човечките клетки.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pexels

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...

Бактеријата која предизвикува чир може да се пренесе и на членовите на семејството

Бактеријата која предизвикува чир може да се пренесе и на членовите на семејството Кога гастроинтестиналните проблеми ја вклучуваат бактеријата Helicobacter Pylori (H. pylori), членовите на...

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Комесарот за добрососедство и проширување на Европската Унија Оливер Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари – објави БГНЕС. Средбата ќе се одржи...
spot_img
spot_img
spot_img