24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Ако имате 50 години, фармацевтите ве советуваат повеќе да не ги земате овие додатоци,посебно производите кои ветуваат поуспешен сексуален живот!!!

НАЈЧИТАНО

Важно е да се внесуваат различни хранливи материи за здраво стареење, но некои додатоци не се толку ефикасни како храната кога станува збор за адекватен внес на витамини и минерали, а некои може да бидат опасни. Храната пред се, е мотото на нутриционистката Рејчел Берман, која смета дека храната од природата е секогаш побогата со минерали отколку со суплементи.

Еве 5 суплементи кои не треба да ги користите по 50 години:

1. Фолна киселина
Една студија покажа дека премногу фолна киселина може да предизвика проблеми поврзани со витаминот Б12, односно неговиот недостаток во телото што може да резултира со проблеми како анемија и невролошки оштетувања. „Постои загриженост дека некои луѓе можеби земаат премногу фолна киселина од различни извори, и сакавме да утврдиме дали има причина за таа загриженост. Резултатите покажуваат дека повисоките нивоа на фолна киселина може да доведат до метаболички нерамнотежи што доведуваат до тежок дефицит на витамин Б12. Нема потреба да се грижите за конзумирање на додатокот, но постои доколку се користи во прекумерни количини“, вели д-р Ралф Грин, професор по патологија.

2. Ризични хормонски терапии
Хормонските терапии како хормонот за раст (Бургас) може да бидат опасни, предупредуваат експертите. „Лудо е што некои луѓе мислат дека можат да ги препишат овие токсични хормони, а студиите покажуваат дека зголемувањето на нивото на овој хормон доведува до зголемен ризик од срцеви заболувања, дијабетес и рак“, предупредува д-р Томас Перлс, професор по медицина.

3. Додатоци кои го запираат стареењето
Ваквите производи не се покажаа како ефикасни, предупредуваат експертите, а многу од нив не се регулирани од агенциите за храна и лекови. „Многу лекари често продаваат свои производи против стареење по високи цени“, вели д-р Перлс. „Не знаеме што можеме да направиме, но тие можат да бидат штетни“, вели д-р Винифред Роси, директор на Националниот институт за стареење.

4. Витамин Е
Витаминот Е често се наоѓа во додатоците за здравјето на мозокот, но премногу од него може да биде опасно. „Високите дози на витамин Е во додатокот се поврзани со зголемен ризик од смрт“, вели нутриционистот Максин Смит, кој предлага овој витамин да го земате преку храна – јаткасти плодови, зелен лиснат зеленчук.

5. Додатоци за сексуално здравје
Треба да се избегнуваат производи кои се продаваат без рецепт, предупредуваат експертите. „Производите кои ветуваат поуспешен сексуален живот се промовирани веќе еден век, а на самиот почеток на продажбата се рекламираа без никакви докази за добри перформанси“, вели д-р В. Стивен Прај. „Некои производители ќе тврдат дека имаат научни докази за нивниот производ, а јас ве советувам кога ќе видите таква ознака – бидете внимателни бидејќи овие тврдења често се лажни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО