Ако забележите некоја од овие промени во вашето тело, веднаш посетете го вашиот лекар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали треба да видам лекар? Ова е прашање кое многу луѓе често си го поставуваат кога ќе почувствуваат промена или необичен симптом, а не знаат дали се работи за нешто привремено или многу посериозно.

Но сериозните состојби или несреќи не се единствената причина за посета на лекар, пренесува Методист. Всушност, според најновите податоци на Центрите за контрола и превенција на болести, најчеста причина за одење на лекар во 2022 година била кашлицата.

Без оглед на вашата ситуација, лекарите нагласуваат дека за повеќето медицински состојби, раното откривање води до подобри резултати. Попатно тие наведоа и неколку промени на телото кои покажуваат дека е време да се оди на лекар бидејќи може да укажуваат на некоја посериозна појава која бара третман, или терапија.

Овие се:

покачена температура која не поминува долго време
кашлица која трае подолго од 14 дена
болки во градите

отежнато дишење
необјаснето губење на тежината
Дигестивни нарушувања
трепка пред очите

ненадејно губење на меморијата
неочекувани симптоми по операција или лекови.

Сите овие се симптоми кои повеќето луѓе ги игнорираат и често се показател дека постои одреден здравствен проблем што треба да се реши што е можно поскоро. На пример, кашлицата која трае долго може да се претвори во пневмонија и да предизвика недостаток на кислород во белите дробови, необјаснето губење на тежината често може да биде знак за рак или некоја автоимуна болест, додека губењето на меморијата може да укаже на можност за деменција, известува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img