28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Ако ги забележите овие промени, тоа може да се симптоми на дијабетес

НАЈЧИТАНО

Дијабетесот за жал се јавува кај сè повеќе луѓе, особено кај младите, велат од Центарот за превенција и контрола на болести. Некои симптоми може да значат дека е време да се оди на лекар.

Дијагнозата на дијабетес тип 1 и тип 2 е во пораст кај младите, од 2001 до 2017 година бројот на лица под 20 години со дијабетес се зголемил за 45 проценти, а луѓето кои живеат со дијабетес во Америка денес се зголемил за 95 проценти. гласи нивната веб-страница, а ситуацијата останува водечка причина за смрт, според Светската здравствена организација.

Експертите откриваат кои симптоми не треба да се игнорираат.

Премногу често одење во тоалет
Просечен човек уринира меѓу четири и седум пати во еден ден, но луѓето со дијабетес уринираат почесто. Др. Миниша Сод, ендокринолог во болницата Леној Хил, вели дека кога има зголемување на гликозата во телото, тој се обидува да ја елиминира преку урината, па тоа е причината за честите посети на тоалетот.

Зголемена жед
„Бидејќи телото губи гликоза и вода преку урината, логично е дека може да дојде до дехидрација и зголемена жед“, објаснува др. Сод.

Матен вид
Промената на нивото на течност во телото може да доведе до отекување на очите и на тој начин да предизвика проблеми со видот, кој е заматен. Очите буквално ја менуваат својата форма и ја губат способноста да се фокусираат на предмети.

Кои се другите симптоми на кои треба да внимавате?
Директор на програмата за образование за дијабетес, Универзитетот во Мериленд, д-р. Angela Ginn – Meadow наведува дека тоа може да бидат губење на тежината, глад, сува кожа и повторливи габични инфекции. Некои луѓе нема да имаат никакви симптоми.

Зошто има зголемување на бројот на пациенти?
Др. Сод објаснува: „Случаите на дијабетес се во пораст, веројатно поради достапноста на високо преработена храна и општото намалување на внесот на влакна и друга здрава храна низ целиот свет. Седентарен начин на живот станува се попопуларен и се помалку физичка активност. Тоа доведува до зголемување на дебелината, а знаеме дека е фактор на ризик за развој на дијабетес и овој проблем се смета за најголем виновник“.

Кои животни одлуки можат да влијаат на превенцијата од дијабетес?
Превенцијата на дијабетес се заснова на здрава исхрана, физичка активност и губење на тежината – и никогаш не е доцна за промени. Размислете за овие совети дадени од Американското здружение за дијабетес, како што објави mayoclinic.org.

Начини за спречување на дијабетес:

1. Бидете физички активни
Физичката активност е придружена со многу придобивки поврзани со вашето здравје:

• Губење на тежина

• Регулирање на шеќерот во крвта

• Подобрување на чувствителноста на инсулин

Истражувањата покажуваат дека и аеробните и издржливите вежби помагаат во контролата на дијабетесот, но сепак најдобри резултати се даваат со комбинација од двата тренинзи.

2. Зголемете го внесот на влакна
Ова не е најтешкиот чекор, но прочитајте што ќе направите за вашето здравје со оваа промена:

• Намалете ги шансите за развој на дијабетес со подобро контролирање на шеќерот во крвта

• Намалете го ризикот од срцеви заболувања

• Останете сити долго време поради дејството на влакната

Храната која е богата со влакна вклучува овошје, зеленчук, грашок, семки и јаткасти плодови.

3. Вклучете интегрални житарки во вашата исхрана
Иако не е сосема јасно зошто, интегралните житарки можат да го намалат ризикот од развој на дијабетес 2 и да помогнат во одржувањето на нивото на шеќер во крвта на здраво ниво. Достапни се многу намирници кои содржат цели зрна како леб, тестенини.

4. Посветете се на слабеење
Ако имате прекумерна тежина, превенцијата од дијабетес може да зависи од нивното губење. Секој изгубен килограм може да влијае на вашето здравје. Учесниците во едно големо истражување кои изгубиле околу 7 отсто од својата телесна тежина со редовно вежбање ги намалиле шансите за развој на дијабетес за речиси 60 отсто.

5. Избегнувајте брзи диети и изберете здрава исхрана
Брзата диета на почетокот ќе ви помогне да изгубите тежина, но превенцијата од дијабетес се заснова на промена на навиките и постојано избирање здрава храна. Направете план за исхрана и држете се до него без поголеми отстапувања

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО