15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Ако ги забележите овие промени во вашето тело, проверете го вашето варење

НАЈЧИТАНО

Варењето е од големо значење за целокупното здравје, па затоа е важно навреме да ги препознаете симптомите кои укажуваат дека нешто не е во ред.

Вообичаеното варење вклучува металоиди, повраќање, болка, прекумерно подригнување, течна столица и прекумерни гасови, пишува Eatthis.com.

Варењето може да предизвика сериозни здравствени проблеми како што се болести на црниот дроб и срцето, дијабетес, рак и ментални нарушувања како што се депресија, анксиозност и деменција.

Знаци кои укажуваат на дигестивни проблеми

Абдоминална болка, надуеност, дијареа, хроничен запек, често повраќање, повраќање крв и крв во столицата се знаци дека нешто не е во ред со варењето, тврдат експертите.

Некои симптоми бараат медицинска помош, но повеќето проблеми може да се третираат и спречат со избегнување на шеќер и преработена храна. Исто така, важно е добро да ја џвакате храната, велат тие.

Покрај храната, причина за варење може да биде и недоволниот внес на вода. Потоа инфекции, алергии на храна и камења во жолчката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО