7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Академијата и се извини на индиската актерка која го прими Оскарот наместо Брандо

НАЈЧИТАНО

Академијата за филмски уметности и науки, која ги доделува Оскарите, и се извини на индиската актерка, која беше исвиркана и исмејувана пред речиси 50 години на церемонијата на доделувањето, каде што дојде наместо Марлон Брандо, кој го одби Оскар поради третманот на Холивуд. на Индијанците.

Актерката и активистка Сачин Литлфедер, која е Апачи и Силен Индиец, беше исмејувана на Оскарите во 1973 година кога објасни зошто отсутниот Брандо не може да ја прифати наградата за најдобар актер за „Кум“.

Индијката подоцна изјавила дека обезбедувањето ја спречило да биде физички нападната од Џон Вејн, тогашната ѕвезда на каубојските филмови. Се зборува дека и Клинт Иствуд ја исмејувал и дека подоцна Холивуд ја бојкотирал.

„Навредите што ги претрпевте се несоодветни и неоправдани. Емоционалниот товар што го носевте и цената на вашата кариера во нашата индустрија се непоправливи“, се вели во писмото испратено од тогашниот претседател на Академијата, Дејвид Рубин.

„Предолго, храброста што ја покажавте остана непризнаена. Поради оваа причина, ви го нудиме нашето најискрено извинување и го изразуваме нашето искрено восхитување“, се додава во писмото.

Индијката која сега има 75 години веднаш реагирала.

„Ние Индијците сме многу трпеливи луѓе, поминаа само 50 години. Мора да ја задржиме нашата смисла за хумор. Тоа е нашето средство за опстанок“, рече таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО