16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Азиските берзи паѓаат, Волстрит е под притисок, ризиците од рецесија растат

НАЈЧИТАНО

На азиските берзи во вторникот, втор ден по ред, цените на акциите драстично паднаа, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути достигна највисоко ниво во последните 20 години, бидејќи Федералните резерви на САД очекуваат агресивно зголемување на каматните стапки .

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, беше намален за повеќе од 1,5 отсто околу 7 часот наутро, откако вчера потона за повеќе од 2 отсто.

На токиската берза индексот Никеи се лизна за 1,5 отсто, додека цените на акциите во Хонг Конг, Јужна Кореја, Шангај и Австралија паднаа меѓу 0,9 и 4,5 отсто.

Лошото расположение на берзите е резултат на остриот пад на цените на акциите на Волстрит во понеделникот, четврти ден по ред. Dow Jones се лизна за 2,8 отсто, додека S&P 500 потона за 3,9 отсто, а Nasdaq индексот потона за 4,7 отсто.

Ризиците од рецесија растат
Најголемата светска берза е под силен притисок од петокот, кога беше објавено дека потрошувачките цени во мај пораснале неочекувано силно за 8,6 отсто, што не е забележано повеќе од 40 години.

Како резултат на тоа, беа уништени надежите дека инфлацијата го достигна врвот во април и дека нејзините притисоци ќе се намалат. Поради немилосрдно високата инфлација, инвеститорите стравуваат дека ФЕД ќе биде поагресивен од очекуваното во заострувањето на монетарната политика.

ФЕД ги зголеми каматните стапки за 0,75 процентни поени од март и сега се движи од 0,75 до 1 отсто, а се проценува дека ќе ги зголемат за дополнителни 0,50 процентни поени во јуни и јули, а можеби и во септември.

Но, сега се шпекулира за зголемување на каматните стапки за 1,75 процентни поени до крајот на септември.

Аналитичарите на Goldman Sachs вчера изјавија дека ФЕД може да ги зголеми каматните стапки за по 0,75 процентни поени во јуни и јули.

Затоа, најважното прашање сега е дали челниците на ФЕД ќе ги зголемат каматните стапки за 0,50 или 0,75 процентни поени на редовната седница во среда.

Инвеститорите дури стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки на ФЕД може да ја турне американската економија во рецесија.

„Во САД каматните стапки ќе растат побрзо и повеќе од очекуваното. Затоа, може да се очекува двојно влијание – компаниите ќе ги намалат проценките за заработката, а односот цена на акциите и заработката дополнително ќе се намали“, вели Џејмс Розенберг, инвестициски советник во Орд Минет.

По вчерашниот пад, индексот S&P 500 падна, за прв пат од март 2021 година и избувнувањето на кризата со корона, во областа „мечки“, или 20 отсто под неговото рекордно ниво.

Индексот Nasdaq е намален за повеќе од 33 отсто од рекордното ниво, а Dow Jones е околу 17 отсто.

Доларот зајакна за 20 години, цената на нафтата порасна
А на девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути дополнително порасна и го достигна највисокото ниво во последните 20 години.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 105,29 поени, додека вчера во ова време беше 104,50 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 135,00 на 134,30 јени.

Но, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0415 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0485 долари.

Цените на нафтата, пак, благо пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар зајакна за 0,18 отсто, на 122,45 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,17 отсто на 121,15 долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО