1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Аеродром Хитроу: Откажани се околу 80 летови поради ледената магла

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најголемата авиокомпанија Бритиш ервејс во Велика Британија откажа околу 80 летови поради екстремно ниски температури и магла.

Авиокомпанијата најави дека ќе мора да го намали бројот на летови за околу 15 проценти поради временските услови и ограничувањата на контролата на летање.

Температурата вечерва се спушти на -8,4 степени Целзиусови, што е најниска температура забележана од декември 2010 година и најстудена јануарска ноќ од 1987 година.

На информативните табли за полетувања од аеродромот Хитроу пишуваше дека се откажани летовите за Берлин, Амстердам и Мајами.

Жолто предупредување за магла денеска имаше за делови од јужна и источна Англија.

Во соопштението, Бритиш ервејс изјави дека „се извинува на клиентите чии летови се откажани“ и понуди враќање на средствата или резервација на алтернативна маршрута на летот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img