4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Адидас ја прекина соработката со Руската фудбалска федерација

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Адидас, германскиот гигант за спортска опрема, објави дека ја прекинува целосната соработка со Руската фудбалска федерација, а сето тоа поради руската инвазија на Украина.

-„Адидас моментално го суспендира партнерството со Руската фудбалска федерација“, изјави портпаролот на Адидас кој соработува со руската репрезентација од 2008 година.На фудбалски план ова е само продолжение на суспензиите, па да потсетиме, меѓу другото, Меѓународната фудбалска организација ја исфрли репрезентацијата на Русија од дополнителните квалификации за овогодинешното Светско првенство.

-Да додадеме дека според податоците од 2020 година, околу 2,9 отсто од приходите на Адидас биле од Русија, Украина и други земји од тој дел на Источна Европа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img