4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Автобиографијата на принцот Хари конечно е на полиците на книжарниците

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По неколку месеци исчекување и огромен публицитет, автобиографијата на принцот Хари „Резервна“ (резерва) конечно се појави на полиците во книжарниците во неговата родна Велика Британија во вторник, што дополнително ќе го засрами целото кралско семејство.

Некои британски продавници останаа отворени до полноќ за објавувањето на најинтересното четиво за кралското семејство откако мајката на Хари, принцезата Дијана, соработуваше со Ендрју Мортон на книгата „Дијана: Нејзината вистинска приказна“ во 1992 година.

Објавувањето досега беше придружено со четири телевизиски интервјуа во Велика Британија и САД, каде што сега живее принцот Хари со неговата сопруга Меган Маркл.

Но, содржината на мемоарите, кои ќе бидат достапни на 16 јазици и како аудиокнига, веќе беа нашироко протечени откако копии по грешка беа пуштени во продажба порано во Шпанија.

Во книгата, Хари откри дека неговиот брат Вилијам физички го нападнал додека се тепале за Меган, велат оние кои успеале да ги добијат првите примероци.

Меѓу другото, тој опишува како ја изгубил невиноста, признава дека се дрогирал како тинејџер и открива дека убил 25 луѓе додека служел во Авганистан како припадник на британската армија, поради што бил осуден од талибанците.

Во една книжарница во лондонската железничка станица Викторија, вработените точно на полноќ извадиле нови примероци од книгата од кутиите.

Меѓу првите што ја добија книгата во ОК е Крис Имафидон, претседател на добротворната организација за образование, кој рече дека е „многу заинтересиран да дознае што има да каже Хари за она низ што поминал“ во животот.

А Сара Накана, 46-годишна геодет, која трпеливо чекаше на ред, рече: „Сакам да ја слушнам неговата приказна раскажана со свои зборови, бидејќи ми се чини дека британските медиуми се многу критични во моментот на содржината на книгата и поттикнување на британската јавност против принцот Хари“.

Пад на популарност
Кралското семејство, особено Вилијам и сегашниот крал Чарлс III. тие се плашат од бројни непријатни и опасни откритија од книгата, додека британскиот печат детално ги сецира тврдењата на Хари.

И сопругата на кралицата Камила е подготвена за тешко читање, откако Хари во интервју за американската мрежа CBS ја спомна својата маќеа со неласкави зборови.

Камила, која долго време се нарекуваше „втора сопруга“ во бракот на Чарлс и Дијана, водеше лукава, но „опасна кампања за да го придобие печатот“, рече Хари, нарекувајќи ја „опасна и злобна“ жена.

Книгата излегува по шестчасовниот документарец на Нетфликс „Хари и Меган“, во кој парот повторно упати обвинувања против кралското семејство и британските медиуми.

Иако се надеваа дека ова ќе ја освои јавноста, неодамнешните анкети покажаа дека ефектот е спротивен – барем во ОК.

Анкетата на YouGov објавена во понеделникот покажа дека 64 отсто од Британците сега имаат негативно мислење за некогаш популарниот црвенокос принц, а ниту Меган не оди многу подобро.

“Сапунска опера”
Дури и откако телевизиските најави и информации протекоа во јавноста на различни начини, официјалните бројки покажаа дека релативно малку луѓе го гледале првото интервју на Хари за британската телевизија ITV, од кои околу 4,1 милиони.

Хари тврди дека сака повторно да се зближи со својот татко и брат, иако не контактира со нив, но ги смета за одговорни за ова и одбива да открие дали ќе присуствува на крунисувањето на неговиот татко во мај.

Омид Скоби, пријател и биограф на Хари и Меган, за Би-Би-Си изјави дека верува дека до крајот на годината, по досегашната „сапуница“, парот ќе се одлучи за помала медиумска експонираност.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Компанијата Тесла загуби 140 милиони долари во биткоини

Компанијата „Тесла“ загуби 140 милиони долари од инвестиции во биткоини во 2022 година, јавува Би-Би-Си. Компанијата му потврди на американскиот регулатор дека изгубила вкупно 204...

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД СО ПОДДРШКА НА КАМПАЊАТА „ГИ ЗАПОЗНАВАМЕ РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ“

По повод месецот на ретки болести, претседателот на советот на Општина Охрид Сашо Донев и советниците на Советот на Општина Охрид се вклучија во...

ДОНЕСЕНИ РЕШЕНИЈА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ФИНАНСИСКИ СРЕДСТВА ВО СПОРТОТ ПО ЈАВНИТЕ ПОВИЦИ

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, денеска ги донесе решенијата за доделување на финасиски средства во областа на спортот, по претходно распишаните јавни повици: РЕШЕНИЕ...
spot_img
spot_img
spot_img