16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Автентичната колекција накит на Елвис Присли подготвена на аукција

НАЈЧИТАНО

Колекцијата накит што Елвис Присли му ја подари на својот менаџер Том Паркер, која исчезна пред повеќе од 50 години, повторно е составена и подготвена за аукција.

200 предмети, вклучувајќи златни прстени со скапоцени камења, манжетни, часовници и ѓердани, ја сочинуваат колекцијата составена од аукциската куќа, а поранешната сопруга на Елвис зборуваше за потеклото на предметите.

„Сопругата на менаџерот, Лоан Паркер, ја имаше оваа колекција. Таа починала и некој ги зел и ги сокрил тие предмети. Но, го најдовме и го инсталиравме дури сега“, објасни Присила Присли, поранешната сопруга на Елвис.

Таа додаде дека колекцијата навистина буди спомени. Иако поранешната сопруга на Присли е заштитничка кон колекцијата, таа рече дека не поседува ништо од неа. Колекцијата вклучува и 10-каратен дијамантски прстен дизајниран од Присли, кој таа го нема видено откако е направен.

„Елвис сакаше накит. Мислам, тој го носеше и сакаше да го подарува, а сите овие парчиња што му ги подари на менаџерот Паркер, само ја покажуваат љубовта на Елвис кон накитот. Со оваа аукција само сакам луѓето да знаат дека е автентична, не е лажна, не е туѓа, не е купена“, нагласи Присила Присли.

Таа додаде дека ја поддржува аукцијата бидејќи на неа се прикажани вистински, лични предмети на Елвис, а не лажни кои масовно се продаваат.

На аукцијата, која е закажана за 27 август, ќе се најде и гитарата на Елвис.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО