17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Австралија тврди дека кинески борбен авион го пресретнал нејзиниот авион за набљудување

НАЈЧИТАНО

Кинески борбен авион пресретнал надзорен авион на кралското австралиско воздухопловство во регионот на Јужното Кинеско Море во мај, соопшти во неделата австралиското Министерство за одбрана.

Надзорниот авион РААФ П-8 пресретнал кинески ловец Ј-16 за време на „рутинска активност за поморско набљудување“ во меѓународниот воздушен простор на 26 мај, се вели во соопштението на Министерството.

Тие додаваат дека „пресретнувањето резултирало со опасен маневар кој претставувал безбедносна закана за авионот П-8 и неговиот екипаж“.

Австралиската влада изрази загриженост за инцидентот до кинеската влада, пренесува Ројтерс, додавајќи дека кинеската амбасада во Австралија не одговорила веднаш на барањето за коментар.

Австралија претходно им се придружи на Соединетите држави во изјавата дека кинеските претензии за спорните острови во Јужното Кинеско Море не се во согласност со меѓународното право.

Министерството за одбрана соопшти дека со децении вршело поморско набљудување во регионот „во согласност со меѓународното право, искористувајќи го правото на слобода на пловидба и прелетување во меѓународни води и воздушен простор“.

Односите меѓу Австралија и Кина, главни трговски партнери, неодамна беа затегнати поради зголеменото кинеско влијание на Пацификот, откако Кина побара регионален безбедносен договор со островските држави на Тихиот Океан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО