4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Авион со 72 лица се урна во близина на аеродром во централен Непал, а досега се извлечени 40 тела

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Авион со 72 лица се урна во близина на аеродром во централен Непал, а досега се извлечени 40 тела, соопштија официјални лица.

Авион на компанијата Јети ерлајнс, кој летал од Катманду до туристичкиот град Покара, се урнал при слетувањето и се запалил.

Снимките на социјалните мрежи покажуваат како авионот лета ниско над населено место пред да направи остро свртување.

Во авионот имало 68 патници и четворица членови на екипажот.

Меѓу патниците имало најмалку 15 странски државјани.

Околу 200 непалски војници учествуваат во потрагата по преживеани на местото на несреќата во клисурата на реката Сети, на само еден и пол километар од аеродромот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Скандал на германската министерка Бербок, лани дала 300.000 евра државни пари за пудра, шминка и стајлинг!

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, дала огромни суми државни пари во текот на 2022 година за шминка и за фотограф, пишуваат...

Ердоган отсечно ја отфрли можноста да ја поддржи земјата во НАТО

Турција позитивно гледа на барањето на Финска за членство во НАТО, но не и на барањето на Шведска, изјави денеска турскиот претседател, Реџеп Таип...

Руските сили го опколија Бахмут и во моментов се водат борби за контрола врз автопатот кој води западно од Бахмут до Часив Јар

Руските сили го опколија Бахмут и во моментов се водат борби за контрола врз автопатот кој води западно од Бахмут до Часив Јар –...
spot_img
spot_img
spot_img