5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Авионот со 72 лица искршен на парчиња: Спасувачката операција е во тек, пронајдени се 16 тела

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Авион со 72 лица се урна на аеродромот Похара во Непал. Досега се пронајдени телата на 16 мртви лица.

Авионот на „Јети ерлајнс“ летал од Катманду кон Покара кога се урнал при слетувањето, а потоа се запалил. Во авионот имало 68 патници, од кои десет странци и четворица членови на екипажот.

Непал, исто така, ја вклучи армијата во спасувачката операција во туристичкиот град. Досега се пронајдени 16 тела.

„Очекуваме да најдеме уште тела“, изјави воениот портпарол, додавајќи дека авионот е скршен на парчиња, јави Би-Би-Си.

Премиерот Пушпа Камал Дахал свика итен состанок на неговиот кабинет и ги повика државните агенции да соработуваат за време на операцијата за спасување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...
spot_img
spot_img
spot_img