2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Авионот паднал на далновод, две лица останале заробени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мал авион падна на далноводи на околу 50 километри од Вашингтон во неделата, предизвикувајќи големи прекини во електричната енергија, а спасувачките служби спасија и две лица во авионот кој во текот на ноќта се заплетка во каблите.

Авионот се урнал во магла и влажни услови во селото Монтгомери, Мериленд, соопштија од областа за противпожарна и спасувачка служба.

Удрил во далновод под висок напон на височина од 30 метри над земјата.

Штрајкот предизвика прекин на електричната енергија за повеќе од 120.000 корисници, според Pepco, комуналното претпријатие во областа Вашингтон. Патиштата исто така беа затворени, а многу семафори во областа беа неработени.

Пожарникарите соопштија дека две лица се живи, но заробени во авионот.

Шефот на противпожарната служба во округот Монтгомери, Скот Голдстајн, рече дека службите за итни случаи се во контакт со нив и ги повикуваат на нивните мобилни телефони во редовни интервали.

„Нема друг начин да се утврди дали е безбедно да се пристапи до кулата додека не се заземји, што значи дека екипажот треба да се качи на жиците сами за да стави стеги и кабли на жиците“ и да се осигура дека нема статика или струја, им рече Голдстајн на новинарите.

Според FAA, Mooney M20J летал од Вестчестер, Њујорк и требало да слета во Монтгомери Ерпарк, во близина на местото на несреќата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img