15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Авионот на Пелоси е веќе подготвен за полетување од Тајпеј, ситуацијата на Истокот е тензична!

НАЈЧИТАНО

Заврши патувањето на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на Тајван, што доведе до отворен конфликт меѓу Вашингтон и Пекинг, а нејзиниот авион е пред полетување од Тајпеј, пренесуваат светските медиуми.

Азиската турнеја ќе ја продолжи во Јапонија и Јужна Кореја.

Пелоси пристигна претходната ноќ и во средата се сретна со началникот на кабинетот на Тајван, Цаи Инг-вен. Ова е прва посета на претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес на островот од 1997 година. Кина го смета Тајван за своја провинција и се спротивставува на секој контакт на Тајпеј со официјални лица и војска од земјите со кои Пекинг има дипломатски односи.

Наспроти позадината на посетата на Пелоси, Народноослободителната војска на Кина започна серија воени операции и вежби во близина на брегот на Тајван. Како што истакна кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, Кина е подготвена мирно да коегзистира и да се развива заедно со другите земји, но нема да дозволи некој да ја поткопа стабилноста. Тој додаде дека повторното обединување на Кина со Тајван е историска неизбежност.

Белата куќа ја потврди својата посветеност на политиката „една Кина“, но се огради од посетата на Пелоси, велејќи дека таа сама ги носи одлуките.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО