Авганистан е последната држава на земјината топка од која би очекувале да произведе суперавтомобил, но ете Талибанците успеаја да направат еден

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Авганистан е последната држава на земјината топка од која би очекувале да произведе суперавтомобил, но ете Талибанците успеаја да направат еден. И мора да признаеме дека изгледа доста добро.

За проектот наречен Mada 9 беше задолжена фирмата Entop од Кабул, која на него работела пет години. Во целиот процес од идејата до реализацијата учествувале 30 инженери од компанијата и од Авганистанскиот технички институт.

Тоа значи дека проектот е почнат пред Талибанците да се вратат на власт, со полекување на трупите на САД и сојузниците, но на новите власти треба да им се оддаде признание дека барем не го запреле проектот, како што запреа или укинаа многу други работи.

Технички детали за автомобилот не се објавени, ниту пак некакви конкретни планови за производство. Единствените работи што се знаат е дека механиката има потекло од Toyota Corolla, како и дека можеби ќе следи електрична верзија.

Портпаролот на Исламскиот Емират на Авганистан, на официјалните профили на Твитер и на Јутјуб објави видео од Мада 9 како прави „шлајфки“ на снег,  гордо објавувајќи дека тоа е „Автомобил произведен во Авганистан“.

 

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img