28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

АБА лига: Обрадовиќ за тренер на сезоната

НАЈЧИТАНО

Жељко Обрадовиќ е избран за најдобар тренер во АБА лигата во сезоната 2021/2022.

Тренерот на кошаркарите на Партизан е избран по бројот на гласовите на другите тренери од оваа регионална лига, но и претставници на медиумите и навивачите.

Обрадовиќ доби вкупно 41,5 отсто од гласовите, а зад него е неговиот колега од Црвена звезда Дејан Радоњиќ кој доби 19,5 отсто.

Третото место со 11,9 отсто гласови му припадна на тренерот на ФМП Ненад Стефановиќ.

Жељко Обрадовиќ доби најмногу бодови од тренери, новинари и навивачи.

Минатата година за најдобар тренер на АБА лигата беше прогласен Драган Бајиќ од Игокеа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО