English


  • РЕНОМИРАН МАРКЕТ ОД ОХРИД ИМА ПОТРЕБА ОД ДВЕ ПРОДАВАЧКИ,НЕТО ПЛАТА 10.000,ооДЕНАРИ , ИНФОРМАЦИИ НА ТЕЛ.070 232 887
  • Реномиран хотел градска плажа Охрид има потреба од келнери со работно искуство за подолг период.Инфо 078222272

Македонија

Вести од Македонија

jankulovska_gordana
Македонија

Обвинителството нема да поднесе пријава против Гордана Јанкулоска

Основното јавно обвинителство соопшти дека нема да поведе кривична постапка против министерката за внатрешни Гордана Јанкуловска по пријавата што ја поднесе СДСМ, поради тоа што …

Читај Повеќе 0 Comments
44152f18e720d1684d45df644d622f12_L
Македонија

ЗАПОЧНА ИЛИНДЕНСКАТА ЕПОПЕЈА ВО ОХРИД ,ЧЕТИТЕ ПРИСТИГНАА ОД СИТЕ СТРАНИ!

Започна илинденската револуција во Охрид , колони на возила преполни со Комити,Комитки, Војводи , Надвојводи од сите страни го сардисаја Охрид. Одкако денес на охридскиот …

Читај Повеќе 0 Comments
http://images.plusinfo.mk/large_pics/2013/08/26/SDSM_sediste.jpg
Македонија

СДСМ: Бројките од ММФ го демантираат Богов

Гувернерот Богов во денешното интервју на МРТВ дополнително се дозаплетка во своите лоши калкулации со официјално објавените податоци на Меѓународниот монетарен фонд, поврзани со јавниот …

Читај Повеќе 0 Comments
ah-vp
Македонија

Ахмети му рекол на Волерс оти Иванов не може да носи одлуки во име на Албанците

Политичките случувања и евроатлантската интеграција на Македонија, решавањето на прашањето со името, меѓуетничките односи и тековните реформи, биле тема на денешната средба на претседателот на …

Читај Повеќе 0 Comments
ekstradicija za detonator 01.08.2014
Македонија

Екстрадиран бегалец осуден на доживотен затвор

По повеќемесечен екстрадиционен притвор синоќа од страна на италијанската полиција во Македонија е екстрадиран 35 годишниот македонскиот државјанин Симеон Михаилов, обвинет во случајот „Детонатор“. Основниот …

Читај Повеќе 0 Comments
protest-flaer
Македонија

Професорите од штипскиот универзитет го прекинаа штрајкот со глад

Професорите од штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ Крсте Шајноски, Александар Костадиновски и Маргарита Матлиевска, го прекинуваат штрајкот заедно со раководството на Самостојниот синдикат за образование, наука …

Читај Повеќе 0 Comments
grabez-debar-1
Македонија

Mртвиот маж пронајден во џипот е еден од разбојниците кои пукаа во Дебар

Еден од неколкумината разбојници кои во вторникот извршија вооружен грабеж со калашникови на две златарници во Дебар е мртвиот маж кого полицијата го пронајде синоќа …

Читај Повеќе 0 Comments
download
Македонија

МЕГАФОНИ НА ВЛАСТА ВО ОХРИД СО ХОЛАНДСКИ ГРАНТ ЗА ВЛИЈАНИЕ НА ОПШТИНАТА ВРЗ МЕДИЈУМИТЕ,ЗОШТО ЗНМ МОЛЧИ?

Скандал ја тресе подружницта на ЗНМ во Охрид. имено како што и обавивме ,двајца охридски „новинари“ ,кој патем едниот има свој портал ohridnews.com и е …

Читај Повеќе 0 Comments
poplavi skopje
Македонија

Закупците за жалат од поплавите, Скопски саем и Градот си ја префрлаат одговорноста

Дваесетина закупци на магацински простор на Скопски саем се закануваат дека ќе ги прекинат договорите, оти неколкупати досега претрпеле штата од поплави на објектите, а …

Читај Повеќе 0 Comments

Бизнис

Бизнис вести


Балкан

Вести од балканот

golo
Балкан

Изгласана новата територијална поделба на Албанија, само Пустец останува самостојна општина

На денешната седница, последна пред летните одмори, без присуство на опозицијата, која ја бојкотира работата на законодавниот дом, албанските народни избраници го изгласаа Законот за …

Читај Повеќе 0 Comments

http://images.plusinfo.mk/large_pics/2013/10/08/nsdp.jpg
Политика

НСДП: Груевски призна дека не може да победи ниту на фер организирани избори

После изјавата на премиерот Никола Груевски, дека не прифаќа формирање на техничка влада и по цена државава да ја изгуби препораката за отпочнување на преговорите …

Читај Повеќе 0 Comments

Свет

Вести од светот

janez
Свет

Јанша пуштен од затвор за да присуствува на конститутивната седница на парламентот

Новиот словенечки парламент ја одржа денеска својата прва седница, на која присуствуваше и поранешниот премиер Јанез Јанша, кој беше пуштен од затвор, за да може …

Читај Повеќе 0 Comments

Хроника

Вести од Хроника

1333835-brena
Хроника

ФОТО Лепа Брена врескала од болка кога ги скршила рацете

Иако хрватските медиуми вчера пренесоа дека српската фолк-ѕвезда Лепа Брена (53) доживеала тешка сообраќајна несреќа на патот кон Макарска,  и дека и биле скршени двете раце, вистината …

Читај Повеќе 0 Comments
Queanbeyan_spogodba_48510
Хроника

ПОТПИШАНА СПОГОДБА ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО МЕЃУ ОХРИД И КВИНБИЕН- АВСТРАЛИЈА

Со цел унапредување на заемното разбирање и пријателство помеѓу граѓаните, зајакнување на соработката помеѓу двете општини, постигнување просперитет и развој на општините и  придонес кон …

Читај Повеќе 0 Comments

Технологија

Peter_Piot(R)
Технологија

Научникот кој ја откри еболата не стравува од поголема епидемија

Белгискиот научник, професор Петер Пиот, кој ја откри еболата, денеска изјави дека е малку веројатно дека оваа смртосносна болест ќе предизвика поголема епидемија надвор од регионот на западна Африка, …

Читај Повеќе 0 Comments
497653_top-03_f
Технологија

ФОТО Пет најголеми катастрофи кои му се закануваат на човештвото до 2050 година!

Секојдневно во медиумите можеме да слушнеме тремини кои би требало да нè исплашат како на пример: Килиматски промени, технолошки криминал, одржливост… Колку навистина се опасни …

Читај Повеќе 0 Comments

Град

Градски вести

34881b8882798e6c95711d6bcfcd403c_M
Градски вести

ЈП ОХРИДСКИ КОМУНАЛЕЦ ГИ ЗАМЕНИ ЛИМЕНИТЕ КОНТЕЈНЕРИ СО ПЛАСТИЧНИ

Металните контејнери за отпад  заминуваат во историјата, тие од денес  се заменуваат со нови пластични. Проектот е на Јавното Претпријатие “Охридски Комуналец“ кое  со свои …

Читај Повеќе 0 Comments
el
Градски вести

Трајановски ги бендиса електро-скутерите, па ќе ја вози и администрацијата

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска ги бендиса скутерите на струја и реши Градот да набави такви за администрацијата. Трајановски пред денешната тркалезна маса за …

Читај Повеќе 0 Comments

Досиеа

images
Досиеја

СКАНДАЛ – МАКЕДОНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ НЕМААТ НИКАКОВ ПОДАТОК ЗА ДРЖАВЈАНИ НА МАКЕДОНИЈА КОЈ ВОЈУВААТ ВО БЛИСКИОТ ИСТОК?!

Сите се прашуваат што толку добро функционира владината коалиција ?!, сигурно сте слушнале барем малку за некој си брак од интерес, само што кај нас …

Читај Повеќе 0 Comments
aleksandrazafiroska
Досиеја

Г-ѓа АЛЕКСАНДАРА ЗАФИРОВСКА ДО КОГА ЌЕ ДОЗВОЛУВА САМОВОЛИЈЕ НА ДРАГИ ЖАЛОСКИ ,СУДИЈА ВО РЕСЕН??

Тажна е сликата на нашето ( не)зависно судство.Судската власт во Р.Македонија , не случајно според сите меѓународни зивештаи ,се посочува како крајно непрофесионална , пристрасна …

Читај Повеќе 0 Comments

Macedonia 4 Ever

images
Занаетчиски дејностиУслужни дејности

ЗАНАЕТЧИСКИ ДЕЈНОСТИ ВО ГРАДЕЖНИШТВО

РИМАКУ ДОО РАДОВИШ ДЕЈНОСТ: ГРАДЕЖНО ЗАНАЕТЧИСКИ ДЕЈНОСТИ ВО ОБЛАСТ НА ГРАДЕЖНИШТВО РАСПОЛАГА: МАГАЦИНСКИ ПРОСТОР, ИЗВЕДБА НА ФАСАДИ , КНАУВ,МОЛЕРАЈ , МАШИНСКО МАЛТЕРИСУВАЈНЕ,ГЛЕТОВАЈНЕ, ИЗРАБОТКА НА АБРИБ …

Читај Повеќе 0 Comments
imgres
Занаетчиски дејностиУслужни дејности

БЕТОНСКИ БАЗИ , ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА ГОТОВ БЕТОН И ДРУГИ УСЛУГИ

ЦАР ТРАНС ДООЕЛ ОХРИД ДЕЈНОСТ : ИЗВЕДБА И УСЛУГИ ВО ГРАДЕЖНИШТВО ОПРЕМА: БЕТОНСКА БАЗА,ТРАНСПОРТНИ КАМИОНИ -МИКСЕРИ,БЕТОНСКА ПУМПА, БАГЕРИ И ОСТАНАТО. ВРШИ: 1.ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА …

Читај Повеќе 0 Comments

Забава

Вести од забава


спорт

Вести од спортот

493592_20140713reuterskai-pfaffenbachrio-de-janeirodi006640178_ff
Спорт

ФОТО – ГЕРМАНИЈА СВЕТСКИ ШАМПИОН ,ГЕЦЕ ГИ ЗАВИ АРГЕНТИНЦИТЕ ВО ЦРНО!

Германија е новиот првак во светот!Во финалето кое се одигра на прочуената МАРАКАНА  во Рио де Женерјо,фудбалската репрезентација на Германија во продолжетокот од 2 пати …

Читај Повеќе 0 Comments
Close
Поддржетеја нашата страна
Со кликање на facebook копчето вие овозможувате нашата страна да стане уште подобра