English


  • Се бара жена -Слаткарка за работа во слаткара,како и искусни келнери и шанкери , за работа во кафе бар ГРАДСКА ПЛАЖА СТРУГА.ИНФО- 070204654

Македонија

Вести од Македонија

BilaZora
Македонија

Кај Свети Николе не е закопан Александар туку богот на Македонците, Ѕе!

Големата камено-бетонска дупка, за која многумина веруваат дека е гробницата на Александар Македонски, е градежно-бетонски саркофаг, кој пред 38 години го имаат направено експертите на …

Читај Повеќе 0 Comments
DSC_0087
Македонија

ОХРИДСКАЈ ВЕ НАГРАДУВА: ДАНЧО ПЕТРЕВСКИ ОД РЕСЕН ЈА ОСВОИ НАГРАДАТА НА НАГРАДНОТО ПРАШАЊЕ КАДЕ БЕШЕ СМЕСТЕН ок НА вмро дпмне ВО ОХРИД

РУБРИКАТА ОХРИДСКАЈ ВЕ НАГРАДУВА: ОДГОВОРЕТЕ ВО КОЈ ДВА ОБЈЕКТИ ВО ОХРИД БЕШЕ СМЕСТЕН ПРВИОТ КОМИТЕТ НА ВМРО ДПМНЕ? Во Охрид е осниван првиот комитет на …

Читај Повеќе 0 Comments
http://images.plusinfo.mk/large_pics/2014/01/12/dui ahmeti.jpg
Македонија

ДУИ бара формирање Анкетна комисија, Реџаиљ Исмаили во болница

Демократската унија за интеграција бара формирање анкетна комисија која ќе го разгледа инцидентот и ќе одреди одговорност за оние што го предизвикаа инцидентот, изјави пратеникот …

Читај Повеќе 0 Comments
spc
Македонија

СПЦ официјално потврди: На Стефан ќе му се суди!

Светиот Синод на СПЦ денеска одлучи да поведе црковно-судска постапка против архиепископот Стефан, поглаварот на „Македонската Православна Црква“, која се наоѓа во раскол со Православната Црква, известија …

Читај Повеќе 0 Comments
tepacka
Македонија

Алиу: Во Собранието се случи оркестриран злостор, ДПА се повлекува

Денеска се случи организиран и оркестриран злочин од соработниците на Али Ахмети. Пратениците на ДПА се повлекуваат од Собранието, објави на прес-конференција во Собранието координаторот …

Читај Повеќе 0 Comments
http://images.plusinfo.mk/large_pics/2013/12/22/vmro-dpmne_7.jpg
Македонија

ОХРИДСКАЈ ВЕ НАГРАДУВА: ОДГОВОРЕТЕ ВО КОЈ ДВА ОБЈЕКТИ ВО ОХРИД БЕШЕ СМЕСТЕН ПРВИОТ КОМИТЕТ НА ВМРО ДПМНЕ?

Во Охрид е осниван првиот комитет на ВМРО ДПМНЕ на ниво на Македонија. Прашањето на кое треба да одгвоорите е следно: 1. ВО КОЈ ОБЈЕКТИ ВО …

Читај Повеќе 0 Comments
filename-pic-0430-jpg
Македонија

СДСМ ОХРИД ДА ИЗЛЕЗЕ ОД НОСТАЛГИЈАТА, А ГЕНЕРАЛ АТАНАСОВСКИ ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗБОРОТ „ЕГЕИЗАЦИЈА“

Во време кога сите држави расчистуват со минатото, со топоними кој беја симболика на едно друго време СДСМ Охрид и Томислав Тунтев ги зафати невидена …

Читај Повеќе 0 Comments
Kosel
Македонија

Целосно конзервирана црквата „Свети Никола“ во Косел

Заврши шестата, последна фаза од проектот за конзервација и реставрација на архитектурата и на фрескоживописот на црквата „Свети Никола“ во охридското село Косел. Министерството за …

Читај Повеќе 0 Comments
TIRZ struga
Македонија

Започна уредувањето на индустриската зона во Струга

Почна изградбата на инфраструктурата на Технолошко индустриска развојна зона (ТИРЗ) Струга лоцирана во охридско-струшкиот регион на површина од 30 хектари. Зоната е 4,5 километри одалечена …

Читај Повеќе 0 Comments

Бизнис

Бизнис вести


Балкан

Вести од балканот

bugarija
Балкан

Бугарија утврди проекти за прекугранична соработка со Македонија, Србија и Турција

Работните групи ги одобрија последните верзии од програмите за прекугранична соработка на Бугарија со Македонија, Србија и Турција за периодот 2014-2020 година, соопшти денеска прес-центарот …

Читај Повеќе 0 Comments

SDSM_sediste
Политика

СДСМ попладнево ќе одлучува за стратегијата што понатака?

Централниот одбор на најголемата опозициска партија СДСМ попладнево ќе одлучува за партиската стратегија, која пред почетокот на летните одмори ја промовираше лидерот Зоран Заев. Од …

Читај Повеќе 0 Comments
http://images.plusinfo.mk/large_pics/2013/10/08/nsdp.jpg
Политика

НСДП: Груевски призна дека не може да победи ниту на фер организирани избори

После изјавата на премиерот Никола Груевски, дека не прифаќа формирање на техничка влада и по цена државава да ја изгуби препораката за отпочнување на преговорите …

Читај Повеќе 0 Comments

Свет

Вести од светот

ebola
Свет

Повеќе од 120 здравствени работници починале од ебола

Светската здравствена организација (СЗО) синоќа објави дека повеќе од 120 здравствени работници починале од вирусот ебола во западноафриканските држави. Во соопштението на СЗО се наведува …

Читај Повеќе 0 Comments

Хроника

Вести од Хроника

1333835-brena
Хроника

ФОТО Лепа Брена врескала од болка кога ги скршила рацете

Иако хрватските медиуми вчера пренесоа дека српската фолк-ѕвезда Лепа Брена (53) доживеала тешка сообраќајна несреќа на патот кон Макарска,  и дека и биле скршени двете раце, вистината …

Читај Повеќе 0 Comments
Queanbeyan_spogodba_48510
Хроника

ПОТПИШАНА СПОГОДБА ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО МЕЃУ ОХРИД И КВИНБИЕН- АВСТРАЛИЈА

Со цел унапредување на заемното разбирање и пријателство помеѓу граѓаните, зајакнување на соработката помеѓу двете општини, постигнување просперитет и развој на општините и  придонес кон …

Читај Повеќе 0 Comments

Технологија

zp-jabuka_620x0
Технологија

Јаболкото е голем афродизијак за жените

Неодамнешно истражување  во Италија покажува дека жените кои секојдневно јадат јаболки се многу позадоволни во сексот, за тоа се заслужни полифенолите и антиоксидансите кои ја зголемуваат чувствителноста.Дека …

Читај Повеќе 0 Comments

Град

Градски вести

34881b8882798e6c95711d6bcfcd403c_M
Градски вести

ЈП ОХРИДСКИ КОМУНАЛЕЦ ГИ ЗАМЕНИ ЛИМЕНИТЕ КОНТЕЈНЕРИ СО ПЛАСТИЧНИ

Металните контејнери за отпад  заминуваат во историјата, тие од денес  се заменуваат со нови пластични. Проектот е на Јавното Претпријатие “Охридски Комуналец“ кое  со свои …

Читај Повеќе 0 Comments
el
Градски вести

Трајановски ги бендиса електро-скутерите, па ќе ја вози и администрацијата

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска ги бендиса скутерите на струја и реши Градот да набави такви за администрацијата. Трајановски пред денешната тркалезна маса за …

Читај Повеќе 0 Comments

Досиеа

saso
Досиеја

КОЛУМНА : ГЕРИЈАТИЈА МУ Е МАЈКАТА ,СЕКС СТАРЛЕТИ ЗА БЕСПАЛТЕН СЕКС!!

Медијуми или П.Р монструми?, подобро член на пратија , одколку челн на друштвото на центарот за социјална заштита?! Некогаш постоеше легендарна поговорка – „Подобро во …

Читај Повеќе 0 Comments
10580159_662729480478147_8833356132381578072_n
Досиеја

ДОСИЈЕ – МАНЕ ЈАКОВЛЕВСКИ ,ДАЛИ ВИ Е ПОЗНАТА ОПЕРАТИВНАТА ПОЗИЦИЈА „ЈАК“ЗАПАДЕН БЕРЛИН???

Сигурно се прашуваат многу ,како тоа во комунизмот се стануваше ВОЈВОДА? Сигурно се прашуваат многу , како се постанува почесен член на ВМРО ДПМНЕ ? …

Читај Повеќе 0 Comments
ekonomija_noevi_mane
Досиеја

НА КОГО ЛИ МАНЕ ЈАКОВЛЕВСКИ МУ ДРЖИ ЛЕКЦИИ ЗА ПАТРИОТИЗАМ И ИДЕОЛОГИЈА ????

Читајќи ги сите заслуги на „Војводата“ од Берлин Мане Јаковлески,кон Љубчо Георгиевски и останати ,како современик на тоа време , време кога се калеше идеологијата …

Читај Повеќе 0 Comments

Macedonia 4 Ever

images
Занаетчиски дејностиУслужни дејности

ЗАНАЕТЧИСКИ ДЕЈНОСТИ ВО ГРАДЕЖНИШТВО

РИМАКУ ДОО РАДОВИШ ДЕЈНОСТ: ГРАДЕЖНО ЗАНАЕТЧИСКИ ДЕЈНОСТИ ВО ОБЛАСТ НА ГРАДЕЖНИШТВО РАСПОЛАГА: МАГАЦИНСКИ ПРОСТОР, ИЗВЕДБА НА ФАСАДИ , КНАУВ,МОЛЕРАЈ , МАШИНСКО МАЛТЕРИСУВАЈНЕ,ГЛЕТОВАЈНЕ, ИЗРАБОТКА НА АБРИБ …

Читај Повеќе 0 Comments
imgres
Занаетчиски дејностиУслужни дејности

БЕТОНСКИ БАЗИ , ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА ГОТОВ БЕТОН И ДРУГИ УСЛУГИ

ЦАР ТРАНС ДООЕЛ ОХРИД ДЕЈНОСТ : ИЗВЕДБА И УСЛУГИ ВО ГРАДЕЖНИШТВО ОПРЕМА: БЕТОНСКА БАЗА,ТРАНСПОРТНИ КАМИОНИ -МИКСЕРИ,БЕТОНСКА ПУМПА, БАГЕРИ И ОСТАНАТО. ВРШИ: 1.ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА …

Читај Повеќе 0 Comments

Забава

Вести од забава

1607065_483980155039903_263863423_n
Забава

ОХРИДСКАЈ ВЕ НАГРАДУВА : Велјановска Снежана од Скопје добитник на огрлица од Охридски Бисер

Некогаш Бункерите служеле за заштита од непријателот, денес намсто одбрамбени единици од војници , главен воен кадар се КОЗИ ! Доколку било која дама ја …

Читај Повеќе 0 Comments

спорт

Вести од спортот

493592_20140713reuterskai-pfaffenbachrio-de-janeirodi006640178_ff
Спорт

ФОТО – ГЕРМАНИЈА СВЕТСКИ ШАМПИОН ,ГЕЦЕ ГИ ЗАВИ АРГЕНТИНЦИТЕ ВО ЦРНО!

Германија е новиот првак во светот!Во финалето кое се одигра на прочуената МАРАКАНА  во Рио де Женерјо,фудбалската репрезентација на Германија во продолжетокот од 2 пати …

Читај Повеќе 0 Comments
Close
Поддржетеја нашата страна
Со кликање на facebook копчето вие овозможувате нашата страна да стане уште подобра