Број на текстови објавени денес: 1Македонија

Вести од Македонија

gruevski-prilep-280x154
Македонија

Владата планира зголемено породилно отсуство за мајките кои ќе родат две или повеќе деца

СДСМ неможе со креираните и монтираните снимки да го сруши ВМРО-ДПМНЕ. Затоа што народот гледа. Гледа дека оваа политичка гарнитура се грижи за сите насекаде …

Читај Повеќе 0 Comments
umd 40 under 40 collage
Македонија

ГАЛЕРИЈА: НАЈУСПЕШНИТЕ МАКЕДОНЦИ ВО ДИЈАСПОРАТА ЗА 2014 ГОДИНА

Обединетата македонска дијаспора во 2014 година номинира 40 глобални, високо квалитетни личности со лидерски улоги во полето во кое работат за најуспешни Македонци во дијаспората. …

Читај Повеќе 0 Comments
Arben-Labenista
Македонија

Заменик министерот за одбрана од ДУИ поднел оставка

Арбен Лабеништа, заменик министер за одбрана на Република Македонија, поднел оставка на својата функција, дознава Плусинфо. Како што неофицијално дознаваме, Лабеништа ја образложил оставката со …

Читај Повеќе 0 Comments
images
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со лепени и прелепувани материјали игра на картата на евтин воајеризам

„Денес СДСМ соочена со целата своја немоќ продолжува се понагласено да игра на картата на ефтин воајеризам. Денешната прес конференција е доказ за пакоста која …

Читај Повеќе 0 Comments
download
Македонија

СДСМ: И за членовите на ВМРО-ДПМНЕ говорите на Груевски се непријатни

Вистината за Македонија одекна низ целата земја. Граѓаните масовно се вклучуваат во враќањето на слободата, демократијата и правдата во Република Македонија. Камерната атмосфера во малата …

Читај Повеќе 0 Comments

Бизнис

Бизнис вести

download
Бизнис

САД: Неуспехот на преговорите за грчкиот долг ќе ја загрози глобалната еконмија

Eвентуален неуспех на преговрите меѓу Грција и меѓународните кредитори би можел да предизвика нестабилност и загрозување на економијата не само во ЕУ, туку и во …

Читај Повеќе 0 Comments

Балкан

Вести од балканот

news-2015-April-liberland_2_408173216
Балкан

ФОТО: Државјанство за новата држава помеѓу Србија и Хрватска веќе побарале 18.728 луѓе!

Државјанство за Либерленд веќе побарале 18.728 луѓе од 184 различни држави, вели Чехот Вит Једличка, кој пред четири дена ја основаше оваа „држава“ на територија …

Читај Повеќе 0 Comments

vmro-np(8)
Политика

ВМРО-НП: Им се заканувале на средношколците, но и на нивните родители

Загрижени сме поради континуираната црна кампања насочена кон Средношколскиот пленум, кој е и организатор на средношколските протести. По поплаки од некои ученици и нивните родители …

Читај Повеќе 0 Comments
PRETSEDATEL HRVATSKA
Политика

Чорбаџи Ербап : ШТО МУ ЗГРЕШИВМЕ НА ГОСПОДА ??

Изборот на новата претседателка на Р.хрватска Колинда Грабар Китарович ,веднаш предизвика бура насоцијалните мрежи.Познатиот Блогер Чорбаџи Ербап, излезе со досега незапамтена спредба помеѓу претседателката на Р.Хрватска Колинда …

Читај Повеќе 0 Comments

Свет

Вести од светот

31-march-2015-san-francisco-del-monte-church
Свет

Католичката црква на Филипините најави своја кампања за претседателските избори

Влијателната Католичка црква на Филипините денеска со порака до верниците да започнат со молитви за правилно расудување при донесувањето на одлуката за кого ќе гласаат …

Читај Повеќе 0 Comments
Jalalabad(1)
Свет

ИД презеде одговорност за денешниот напад во Авганистан

Oгранокот на џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Авганистан презеде одговорност за денешниот двоен бомбашки напад во источноавганистанскиот град Џалалабад, при што загинаа најмалку 33 …

Читај Повеќе 0 Comments

Хроника

Вести од Хроника

просвцетно дело
Хроника

Седум децении постоење на „Просветно дело“, 70. години од првиот Буквар

70 години од основањето на „Просветно дело“ и од објавувањето на првиот Буквар на македонски јазик се навршуваат денеска. „Овој светилник на македонското образование и …

Читај Повеќе 0 Comments

Технологија


Град

Градски вести

kruzen_tek_Bistrica_Turisticka_4852
Градски вести

СЕ ГРАДИ КРУЖЕН ТЕК ПОМЕЃУ УЛИЦИТЕ „ ТУРИСТИЧКА“ И „БИСТРИЦА“

Започна  изградбата  на кружниот  тек  на местото каде што се вкрстуваат    улиците   „Туристичка“ и  „Бистрица“. Градоначалникот на Охрид,   Никола Бакрачески кој денес  беше на терен …

Читај Повеќе 0 Comments

Досиеа

imgres
Досиеја

ЕКСКЛУЗИВНО : НОВИОТ КОСОВСКИ „ЕГОЗОДУС “ ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА АЛБАНСКИОТ НАРКО КАРТЕЛ

Масовното иселување на жителите на Косово таканаречениот масовен егзодус  на косовските албанци и нивниот наплив кон западноевропските земји остана и ден денес своевидна тајна!! Малкумина …

Читај Повеќе 0 Comments
АЛБАН
Досиеја

Марин Мема од Топ ченел под менторство на ALEANCA KUQ E ZI,бара албанци каде што ги нема..!!

Емисијата „Да не бидеш Албанец (2)“ на албанскиот новинар Марин Мема од Топ ченел, претставува извртени податоци за наводната асимилација на Албанците во Охрид! Во …

Читај Повеќе 0 Comments

Macedonia 4 Ever

imgres
Занаетчиски дејностиУслужни дејности

БЕТОНСКИ БАЗИ , ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА ГОТОВ БЕТОН И ДРУГИ УСЛУГИ

ЦАР ТРАНС ДООЕЛ ОХРИД ДЕЈНОСТ : ИЗВЕДБА И УСЛУГИ ВО ГРАДЕЖНИШТВО ОПРЕМА: БЕТОНСКА БАЗА,ТРАНСПОРТНИ КАМИОНИ -МИКСЕРИ,БЕТОНСКА ПУМПА, БАГЕРИ И ОСТАНАТО. ВРШИ: 1.ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА …

Читај Повеќе 0 Comments
url
Превоз на патнициУслужни дејности

ПРЕВОЗ НА ПАТНИЦИ ВО ВНАТРЕШЕН И НАДВОРЕШЕН СООБРАЌАЈ

ПУПЕ КОМПАНИ ,ДЕЈНОСТ -ПРЕВОЗ НА ПАТНИЦИ Нјамодерни и најлуксузни превозни срдтсва,Автобуси и минибуси Врши:Превоз на патници во внатрешен и надворешен сообраќај,организиран превоз на патници по …

Читај Повеќе 0 Comments

Забава

Вести од забава

5opdsidh-650x426
Забава

ФОТО Александра Накова само 7 дена по породувањето изгледа совршено!

Поранешната манекенка и некогашна учесничка во реалното шоу „Преживеан“ Александра Накова, која се породи пред седум дена, објави фотографија од ќеркичката Леа. Освен прекрасната фотографија …

Читај Повеќе 0 Comments

спорт

Вести од спортот